Roku Premiere 3

Kredi: Edgar Cervantes / Android Referansı

  • Roku, Google ile pazarlık yapamadığı için YouTube TV’yi kanal mağazasından kaldırdı.
  • Ancak, YouTube TV mevcut Roku abonelerine sunulacak.
  • Roku, hâlâ Google ile bir çözüm bulmaya kararlıdır.

Roku ve Google arasında YouTube TV dağıtım anlaşmaları için yapılan görüşmeler bitmiş gibi görünüyor ve bu Roku kullanıcıları için iyi bir haber değil. İki taraf, Rocco’nun YouTube TV’yi işletim sisteminde sunmasına izin verecek yeni şartlar üzerinde anlaşamadı. Sonuç olarak, YouTube TV uygulaması artık Roku Kanal Mağazasından indirilemeyecek.

Önceki raporlara göre, Google’ın istek seti, Roku arayüzünde özel bir arama kanalı içeriyordu. Ayrıca, Roku’nun sesli komutları kullanırken diğer taleplerin yanı sıra YouTube Müzik’i tercih etmek istediği de bildirildi.

E-posta yoluyla gönderilen bir açıklamaya göre Rocco, Google’ın dört temel noktayı taahhüt etmesini istedi. Bunlar:

  • Tüketici arama sonuçlarını değiştirmek için.
  • Başka bir kişinin erişemeyeceği verilere erişim eksikliği.
  • Roku’yu tüketici maliyetlerini artıran donanım gereksinimlerini kabul etmeye zorlamak için YouTube tekelinizi kullanmayın.
  • Ayrımcı ve rekabeti engelleyici bir şekilde hareket etmemek.

Şirketler anlaşamadığı için sözleşme süresi doldu. Bu nedenle, bir Roku cihazı satın alan yeni kullanıcılar artık bu hizmete erişemeyecek.

Roku’daki mevcut YouTube TV kullanıcıları ne olacak?

Rocco, mevcut müşterileri vurmaya çalışıyor. Bu not, bunun halihazırda bir Roku cihazına ve aktif bir YouTube TV aboneliğine sahip olan kullanıcıları etkilemeyeceğini belirtir.

Rocco faturada dedi.

Roku daha sonra Cuma günü bir e-postadaki değişiklikleri YouTube TV kullanıcılarına bildirdi.

Ancak yine de umut var. Rocco, “Google ile iyi niyetli bir anlaşmaya varmaya kararlıdır,” dedi. Ancak iki taraf da çıkmazlarını yakında çözene kadar, YouTube TV muhtemelen uzun süre Roku’nun geleceğinin bir parçası olmayacak.