zFont Google Play Store sayfası

Joe Hindi / Android Otoritesi

TL; DR

  • Google, Play Store’dan yaklaşık 900.000 uygulamayı temizlemeye hazırlanıyor.
  • Söz konusu uygulamalar en az iki yıldır güncellenmemiştir.
  • Apple, App Store’da benzer bir işlem yapıyor.

Google, güncellenmemiş uygulamaları temizlemeye hazırlanırken, Google Play Store, mevcut uygulama sayısının yaklaşık üçte bir oranında düştüğünü görebiliyordu.

Google ve Apple, terk edilmiş uygulamalar veya iki yıldır güncellenmemiş uygulamalarla başa çıkmak için önlemleri açıkladı. Google’ın durumunda, bu 869.000 uygulamaya tekabül ederken, Apple’ın yaklaşık 650.000 uygulaması var. Buna göre CNETGoogle bu uygulamaları gizlemeye hazırlanıyor ve geliştiriciler bunları güncelleyene kadar kullanıcıların indirmelerini imkansız hale getiriyor.

Ayrıca bakınız: Yeni başlayanlar için Google Play Store için kesin bir rehber

Her iki şirketin de bu önlemleri almasının temel nedeni, kullanıcılarının güvenliğini korumaktır. Daha eski uygulamalar, Android ve iOS’taki değişikliklerden, yeni API’lerden veya gelişmiş koruma sağlayan yeni geliştirme yöntemlerinden yararlanmaz. Sonuç olarak, eski uygulamalarda yeni uygulamalarda olmayan güvenlik açıkları olabilir.

Aynı zamanda, bazı geliştiriciler şikayet etti iki yıldır güncellenmemiş uygulamaları kaldırma planları hakkında. Bağımsız oyun yapımcıları gibi bazı durumlarda, basit bir oyun yapıldıktan ve piyasaya sürüldükten sonra yapılacak çok az şey vardır. Bu tür geliştiriciler, Apple ve Google’ın eylemlerinin kendilerine haksız bir yük getirdiğini düşünüyor.

Her iki durumda da, hiçbir şirket rotayı değiştirmeye istekli görünmüyor ve bağımsız geliştiricilerin endişelerine rağmen, kullanıcı güvenliği için doğru çağrı.