Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, kripto para birimini 1,5 milyar ABD dolarından fazla stokladığını ve yakında ürünleri için bir ödeme şekli olarak kabul etmeye başlayacağını açıklamasının ardından, Pazartesi sabahı Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tesla, pazartesi günü düzenleyici bir dosyada, operasyonları sürdürmek için şu anda ihtiyaç duyulmayan fonlar için yatırım stratejisinin bir parçası olarak, Ocak ayında 1,5 milyar ABD Dolarını Bitcoin’e dönüştürdüğünü ve “zaman zaman veya uzun vadeli dijital varlıklar edinebileceğini ve tutabileceğini açıkladı. . “

Otomobil üreticisi, “Ayrıca, yakın gelecekte ürünlerimiz için, geçerli yasalara tabi olarak ve başlangıçta sınırlı bir temelde, aldıktan sonra tasfiye edebileceğimiz veya edemeyebileceğimiz bir ödeme şekli olarak bitcoin kabul etmeye başlamayı bekliyoruz” dedi.

Bu, Bitcoin fiyatının altında bir yangını yaktı ve yaklaşık yüzde dokuz artarak 43.000 ABD dolarının üzerine çıktı.

Kripto para biriminin fiyatı, 2020’de yüzde 300’lük bir artıştan hemen sonra bu yıl yüzde 50 arttı.

Bitcoin meraklıları, kripto para birimine bir değer deposu olarak çekiliyor, bunun nedeni kısmen dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin pandemi yoluyla ekonomiyi canlandırmak için fahiş miktarlarda ödünç alınmış nakit harcaması. Bu, enflasyonun bir noktada büyük bir sorun olacağı ve ABD ve Kanada doları gibi fiat para birimlerinin değerini düşüreceği korkularını artırdı.

Döviz şirketi OANDA’dan Craig Erlam, “Şu anda bitcoin ile bir Tesla satın alacak biri olup olmadığı başka bir şey ama bu şirket tarafından büyük bir hamle” dedi.

Dünyanın en büyük para yöneticisi olan BlackRock ve ödeme firmaları Square ve PayPal, halihazırda ya şu anda bitcoin tutan ya da ödeme olarak kabul edenler arasında yer alıyor ve meşruiyet kazandığı için yakında daha fazlasının da olabileceği yönünde spekülasyon artıyor.

Blockchain danışmanı Maya Zehavi, “Bu, kurumsal hazinelerde bir trend haline gelirse, kenarda kalmanın dezavantajı ancak zamanla daha maliyetli hale gelecektir” dedi.

“Diğer bazı şirketler takip etmek isteyebilir, ancak büyük çoğunluk kendilerini kriptoların değişken dünyasına ifşa edemeyecek kadar ihtiyatlı olacak. Musk cesur hareketlerden çekinecek biri değil ve şimdi parasını koydu (pekala, Tesla’nın ) ağzının olduğu yerde, “diyen Erlam, ivme devam ederse bitcoin’in yakında 50.000 ABD Dolarına ulaştığını görebileceğini sözlerine ekledi. “Her iki durumda da, aya gidiyoruz.”

Toronto merkezli para yöneticisi Starlight Capital’in CEO’su Dennis Mitchell, şirketinin fonlarının hiçbirinde bitcoin tutmadığını, ancak dalgalanmanın devam etmesini beklediğini söylüyor.

“Şahsen, bitcoin’de kendi kişisel varlığımdan sıfır var ve bu yakında hiçbir zaman değişmeyecek [but] Musk tweet attığında gönderilen sinyal talebin artacağıdır, “dedi bir röportajda CBC News.

“İleriye dönük daha fazla talep bekliyorum.”

Bir dizi kripto para birimi borsası, ani talep nedeniyle siparişleri işleme koymada zorluk yaşadığını bildirdiği için kısa vadede durum böyle görünüyor.

San Francisco merkezli kripto para borsası Kraken, yoğun trafik nedeniyle web sitesinde bağlantı sorunlarına yol açtıktan sonra kayıtları geçici olarak devre dışı bıraktığını, akranları Gemini ve Binance ise sistemlerinin şu anda zorluklar yaşadığını söyledi.

Dijital para birimleri haber sitesi CoinDesk zorluklar yaşadığını söyledi ancak şimdiye kadar normal operasyonları sürdürmeyi başardı.

CoinDesk, “Platformumuz tamamen çalışır durumda ve son ticaret dalgalanmaları boyunca devam ediyor,” dedi.