6a pikselindeki Google IO 2022 tensörü

TL; DR

  • Bir rapor, Google Tensor 2’nin 4nm’lik bir yapıya dayanabileceğini öne sürüyor.
  • Bu muhtemelen yeni işlemciyi orijinal 5nm’den daha güçlü hale getirecektir.
  • Rapor ayrıca Samsung’un çipi ilk kez yaptığı gibi yapacağını da söylüyor.

Geçen yıl Google, Google Pixel 6 serisine giren Tensor olarak bilinen ilk mobil işlemcisini piyasaya sürdü. Çip, Qualcomm Snapdragon 888 kadar güçlü olmasa da, makine öğrenimi ve yapay zeka hileleri söz konusu olduğunda onu oldukça kullanışlı kılan bazı belirgin avantajlara sahipti.

Bir hatırlatma olarak, Samsung, ilk Tensör çipini 5nm’lik bir süreç üzerine kurdu. 4nm’ye geçişle birlikte, Tensor 2, öncekinden önemli ölçüde daha güçlü olabilir.

Yapı boyutu ve Samsung’un üretici olarak geri dönüşü dışında, Google Tensor 2 hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Rapor, CPU üretiminde verimlilik artışından söz ediyor, ancak bunun performansı üzerinde herhangi bir etkisi olmayacak. Ancak Pixel 7 serisinin Pixel 6 serisinden daha pahalı olmasını engelleyebilir.

Google, Tensor 2’yi ilk kullanan olacağını varsaydığımız Pixel 7 serisi için belirli bir çıkış tarihi belirlemedi, ancak Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Şimdi ve o zaman arasındaki bir noktada, onun hakkında çok daha fazla şey öğreneceğiz.