Pistlerde Xiaomi 11T Pro kamera uygulaması

Eric Zeman / Android Otoritesi

Akıllı telefon kameraları, ilk temel noktalarının ve fotoğraf çekme modlarının çok ötesinde gelişti. Panoramalar, portreler, hızlandırılmış çekimler, AI modları, profesyonel kontroller ve daha fazlasının tümü günümüzün cihazlarında bulunur. Bütçeye uygun bir telefon bile artık esnek bir kamera platformu olarak ikiye katlanıyor.

Aslında, modern akıllı telefonların geleneksel kameralardan daha çok yönlü olabileceği ve hesaplamalı fotoğrafçılıktan ve diğer gelişmiş çekim seçeneklerinden daha iyi yararlanabileceğine dair bir tartışma var. Bize inanmıyor musun? Akıllı telefonların sunduğu ve çoğu bağımsız kamerada bulamayacağınız birkaç özelliği burada bulabilirsiniz.

Çift pozlama kontrolleri

Her akıllı telefon, deklanşöre basmadan önce vizördeki poz değerini ayarlamanıza olanak tanır, böylece daha parlak veya daha karanlık bir genel resme sahip olmanız için ışık seviyelerinde ince ayar yapılır. Ancak, daha iyi bir genel sonuç için gölge ayrıntısını yeniden dengelemek isterseniz ne olur? Bunu genellikle bir fotoğraf düzenleyicide yapmanız gerekir, ancak Google, 2019’da harika bir çözüm sundu.

Uzun vadeli inceleme: Google Pixel 6 Pro tekrar ziyaret edildi – Altı ay sonra iyi ve kötü

Pixel 4 serisi, deklanşör tuşuna basmadan önce sahnenizdeki parlak noktaların ve gölgelerin ne kadar açık veya koyu olacağını ayarlamanıza olanak tanıyan çift pozlama kontrollerini piyasaya sürdü. İkili pozlama, en yeni Pixel 6 serisinde yer almaya devam ediyor, ancak yine de Google’a özel. Yine de, hesaplamalı fotoğrafçılık akıllılarının mükemmel çekimi yakalamanıza ve daha sonra düzenlemeye daha az zaman harcamanıza nasıl yardımcı olabileceğine dair harika bir örnek.

Gece modu

Son birkaç yılda hemen hemen her akıllı telefonda bir fikstür haline geldi, ancak daha iyi veya daha kötüsü için, birçok bas-çek kamerada hala bir gece modu bulamayacaksınız. Basitçe söylemek gerekirse, bugünün gece modu birkaç poz alır, ardından kamera uygulamasından standart bir çekimden çok daha parlak, daha kaliteli bir enstantane üretmek için bunları birleştirir ve hizalar.

açıklayıcı: Gece modu nedir ve nasıl çalışır?

Modern gece modları, sabit bir el ve derinlemesine Photoshop bilgisi gerektiren görüntüleri manuel olarak istiflemek ve düzenlemekten daha uygun bir çözümdür. Gece modu ayrıca uzun pozlama çekmek için telefonunuzun manuel modunu kullanmaktan daha hızlı ve daha az titizdir. Manuel moddaki uzun pozlamadan farklı olarak, gece modu için bir tripoda ihtiyacınız yoktur ve hızlı hareket çekimi için de kullanışlıdır.

Orada birçok telefonda iyi bir gece modu bulabilirsiniz. Gece modunu destekleyen üreticiler arasında Google, Huawei, Motorola, OnePlus, Oppo, Samsung, Vivo ve Xiaomi bulunur. Bu markalardan bazıları bir adım daha ileri giderek bir astrofotografi modu da sunarak, tek tıklamayla ve bir tripodla yıldızların fotoğrafını çekmenize olanak tanır.

Nesne / gölge / yansıma silme

Pixel 6 Pro Magic Eraser Carphone Warehouse

Nesne silme işlevi, Samsung’un 2013’ün Galaxy S4’ünde özel bir mod olarak sunduğu neredeyse on yıldan beri var. O zamandan beri son Samsung telefonlarında geri döndü, Huawei, Xiaomi ve Google’ın beğenileri de şimdi bu özelliği sunuyor.

İlişkili: Pixel 6’nın Sihirli Silgisinin 13 eğlenceli ve saçma örneği

Önerme oldukça basit: birden fazla kareyi yakalamak, hatalı nesneleri / konuları sahneden silmeyi (örneğin arka planda biri) seçmeyi mümkün kılar. Bu özellik, o foto bombacıyı kaldırmak için daha sonra bir fotoğraf düzenleyiciye dalmanız gerekmediği anlamına gelir. Bununla birlikte, sonuçlar kullanılan tekniklere bağlı olarak çok iyiden çok kötüye kadar değişebilir. Makine öğrenimindeki ilerlemeler çok daha etkileyici sonuçlar üretiyor (bkz. Google’ın Sihirli Silgisi) ve bu, geleneksel kameralarda bulamayacağınız başka bir seçenek.

Aslında, Huawei ve Samsung, yansıma giderme yetenekleri sunarak bahsi yükseltti. Böylece pencereden fotoğraf çekenler, pencerenin yansımalarını ortadan kaldırabilir ve dışarıyı net bir şekilde görebilirler. Samsung, geçen yıl gerçekten etkileyici bir takım oluşturan gölge kaldırma işlevini bile tanıttı.

Aşırı örnekleme / piksel gruplama

Samsung Isocell piksel gruplaması

Nokia, 41MP Nokia 808 PureView ve Lumia 1020 ile bir çözüm sunan ilk şirketlerden biriydi. Finli marka, daha yüksek kaliteli (ancak daha düşük çözünürlüklü) görüntüler ve kayıpsız yakınlaştırma teknolojisi sunmak için komşu piksellerden gelen verileri birleştirmek için aşırı örnekleme adı verilen bir teknik kullandı. O zamandan beri aşırı örnekleme, modern telefonlarda piksel gruplama olarak adlandırılan benzer bir özelliğin yolunu açtı.

Piksel gruplama, daha düşük bir çözünürlük ancak daha temiz, daha parlak bir görüntü sağlamak için bitişik piksellerden gelen verileri birleştirir (genellikle kayıpsız yakınlaştırma için kullanılmaz). Ve yüksek çözünürlüklü kameralara sahip tüm Android akıllı telefonlar bugün piksel gruplandırmayı kullanıyor. Sonuç olarak, bu teknik, düşük ışıkta düşük görüntü kalitesine sahip ultra yüksek çözünürlüklü bir kamera ile düşük ışıkta iyi performansa sahip daha düşük çözünürlüklü bir kamera arasında seçim yapmanız gerekmediği anlamına gelir.

Fotoğraf stilleri (Apple)

Apple fotoğraf stilleri

Hadlee Simons / Android Otoritesi

Ekran görüntüsü

Bu bir Android özelliği değil, ancak kesinlikle Apple’ın fotoğraf stillerinin gördüğümüz en ilginç ve kullanışlı kamera fikirlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, bu, iPhone kamera uygulamasıyla çekilen fotoğrafların renk profilini değiştirmenize olanak tanır.

Daha fazla fotoğraf kapsamı: Bugün Android’deki en iyi fotoğraf düzenleme uygulamaları

Standart renk profilinin yanı sıra sizin için kullanılabilen dört varsayılan profil (serin, sıcak, zengin kontrast, canlı) vardır. Bu profillerle ilgilenmiyor musunuz? Ardından, kendi renk profilinizi oluşturmak ve kaydetmek için sıcaklık ve ton ayarlarını da özelleştirebilirsiniz.

Android OEM’lerinin Apple’ın profil tabanlı yaklaşımını benimsediğini ve bunun üzerine inşa ettiğini kesinlikle görmek isteriz. Ne de olsa, düzenleme yazılımına dalmadan veya filtre kullanmadan kullanıcılara renk profilleri konusunda daha fazla esneklik sağlamanın basit bir yolu.

Gökyüzü değiştirme

Hiç bulutlu bir günde bir manzara fotoğrafı çektiniz, ancak bunun yerine açık bir gün olmasını dilediniz mi? MIUI galeri uygulamasındaki Xiaomi’nin AI Skyscaping özelliğinin arkasındaki öncül budur ve belirli bir fotoğraftaki gökyüzünü seçtiğiniz gökyüzüyle hızla değiştirmenize olanak tanır.

Xiaomi kapsamı: Xiaomi telefonları hakkında bilmeniz gereken her şey

Gökyüzü manzarası modunda mevcut seçenekler arasında açık bir gökyüzü, yıldızlı gökyüzü, gün batımı ve daha fazlası bulunur. Bunun nasıl kutuplaştırıcı bir özellik olabileceğini, küçük düzenlemelerin veya küçük nesnelerin silinmesinin çok ötesine geçerek, ilk başta var olmayan bir sahneye dönüştürdüğü için görebiliriz. Bazı tüketiciler için oldukça yararlı olabilir, ancak gerçek hava bulutluysa tatil fotoğraflarınız için size mükemmel bir gökyüzü sunar. Her iki durumda da, bu özelliği geleneksel bir kamerada bulamazsınız (daha iyisi veya daha kötüsü için).

Süper sabit video stabilizasyonu

Akıllı telefon markaları video kaydı konusunda da önemli yeniliklere imza attı. Burada süper ağır çekim veya 8K kayıttan bahsetmiyoruz, bunun yerine Süper Sabit video sabitlemesinden bahsediyoruz.

Samsung, bu modu sunan ilk marka dalgası arasında yer aldı ve esasen video kaydı için ultra geniş kameradan çıktı. Başka bir deyişle, 1x kameralarda EIS’ye benzer, ancak ultra geniş perspektif, titremeyi azaltmak için daha da fazla hareket alanı olduğu anlamına gelir.

Daha fazla okuma: Görüntü sabitleme nedir? OIS, EIS ve HIS açıkladı

Samsung ve diğerleri, daha da iyi Süper Sabit video kaydı için bu çözümü donanım tabanlı optik görüntü sabitleme ile birleştirirdi. Yine de, benzeri görülmemiş süper sabit video sonuçları sağlamak için ultra geniş kamerayı mikro gimbal sabitleme donanımıyla birleştirmek, Vivo’nun çözümü en iyisi olabilir. Geçen yıl kaydettiğimiz yukarıdaki stabilizasyon örneğine göz atın.

Her iki durumda da, süper sabit video modları, yalpalama kurulumuna olan ihtiyacı azaltarak, herhangi bir ekstra ekipman kullanmadan nispeten sarsıntısız video çekmenize olanak tanır.

Süper çözünürlüklü veya hibrit yakınlaştırma

Hibrit yakınlaştırma teknolojisi yeni değil, ancak bugün hala önemli bir kamera özelliği. Bu yazılım özelliği, daha iyi yakınlaştırma sağlamak için bir sahnenin birden çok karesini (aynı kameradan veya iki farklı kameradan) birleştirir. Genellikle özel bir yakınlaştırma lensi tercih edilir, ancak bu teknik, geleneksel, kırpma tabanlı yakınlaştırmadan daha yüksek kalitede yakınlaştırmaya izin verir.

Açıklama: Optik, dijital ve hibrit yakınlaştırma nasıl çalışır?

Bugün hibrit yakınlaştırma teknolojisini destekleyen şirketler arasında Huawei, Samsung, Oppo ve daha fazlası yer alıyor. Google, muhtemelen birbirinden biraz farklı olan kareleri yakalamak için elinizin doğal titremesini kullanarak ve ardından daha iyi yakınlaştırılmış bir görüntü için bunları birleştirerek, Süper Çözünürlük Yakınlaştırma özelliğiyle en iyi sonuçları verir.

Modern akıllı telefonlar ayrıca hibrit yakınlaştırmayı özel telefoto veya periskop lenslerle birleştirerek telefonların daha da yakınlaştırmasını sağlar. Örneğin, Galaxy S22 Ultra’nın 10x periskop kamerası var, ancak hibrit yakınlaştırma teknolojisinin kullanılması, 30x yakınlaştırmaya kadar yeterli sonuçları yakalamasını sağlıyor.

Devasa bir lens ve geleneksel kamera size üstün sonuçlar vermeye devam ederken, hibrit yakınlaştırma, telefonunuzun özel bir telefoto kamerası yoksa yine de kullanılabilir çekimler sunacağı anlamına gelir. Ayrıca teknoloji, birinci sınıf akıllı telefonlardaki birincil ve telefoto kameralar arasındaki yakınlaştırma boşluğunu da kapatıyor.

Eylem kaydırma (Google)

Google Pixel 6 Pro kamera örneği aksiyon tavası arabaları ve neon ışıkları

Rita El Khoury / Android Otoritesi

Pixel 6 Pro eylem tavası

Arka planda hareket bulanıklığı olan hızlı hareket eden bir nesneyi yakalamaya çalışırken, bağımsız bir kamerada veya tipik bir akıllı telefonda kaydırmalı bir çekim yapmak çok fazla pratik gerektirir. Bu genellikle kullanıcının cihazını kaydırmasını ve hızlı bir deklanşör hızı kullanmasını gerektirir. Ancak, Google’ın Pixel 6 serisi, Action Pan seçeneği sayesinde bunu daha kolay hale getiriyor.

Daha fazla Piksel kapsamı: Google Pixel 6 incelemesi – Her kuruşuna değer

Bir Action Pan çekimi yapmak için Pixel 6 serisindeki deklanşöre basmanız yeterlidir. Telefonunuzu fiziksel olarak da kaydırabilirsiniz, ancak yine de bu tatlı bulanıklığı elde etmek için ayak işlerinin çoğunu yaptığı için bu bir zorunluluk değildir. Bu, modern akıllı telefonların geleneksel kameralara kıyasla hayatı nasıl kolaylaştırdığının bir başka kanıtı.


Elbette, doğrult ve çek kameraların ve DSLR’lerin de avantajları vardır ve saf görüntü kalitesi söz konusu olduğunda hala rakipsizdir. Ancak donanım ve yazılım akıllılarının akıllıca kullanılması, akıllı telefonların açığı kapatmasına ve bazı alanlarda kendilerini ileriye taşımasına kesinlikle yardımcı oldu.

Geleneksel kameranızın evde takılı kalmasını sağlayan favori akıllı telefon fotoğrafçılığı özellikleriniz var mı? Bilmemize izin ver.