Samsung 200MP görüntü çekiyor

TL; DR

  • Samsung, yaklaşmakta olan sensörüyle 200MP görüntü çekti.
  • Daha sonra görüntüyü 616 metrekarelik bir tuval üzerine bastı.

Samsung’un 200MP sensörünü bir süredir biliyorduk, ancak şu ana kadar bir akıllı telefonda böyle bir sensör ortaya çıkmadı. Bir Motorola telefonunun yakında dünyanın en yüksek çözünürlüklü kamerasıyla geleceğine dair söylentiler olsa da, Samsung şimdi bize sensörün görüntüleme sonuçlarına ilk bakışı verdi.

SAMSUNG dışarı çıktı hala geliştirme aşamasında olduğunu söylediği 200MP sensörü ile. Kamera modülünü kullanarak bir görüntü çekti ve 28 metre genişliğinde ve 22 metre yüksekliğinde muazzam bir fotoğraf bastı. Bu, bir basketbol sahasının yaklaşık bir buçuk katı büyüklüğünde!

Samsung System LSI Business’ta Sensör Çözümleri Ekibinden bir mühendis olan Minhyuk Lee süreci açıklarken, “Konu 200 MP’lik bir görüntü basmak olduğunda ne kadar büyük bir adım atabileceğinizi hep merak etmişimdir” dedi.

Peki nasıl yaptılar? Yeni başlayanlar için Samsung, 200MP sensörünü bir akıllı telefona yerleştirmedi. Ekip, denek olarak bir kedi seçti ve kamera modülünü bir test panosuna bağladı.

“Fotoğrafçı önce ekranı kontrol etti ve kompozisyonu ayarladı. Ardından mühendisler, pozlamayı ve odaklamayı optimize etmek için ayarları değiştirdi. Samsung, süreci anlatan “Kedilerin hareketlerini gözlemledikten sonra, film ekibi bir dizi fotoğraf çekmek için farklı yöntemler kullandı” dedi.

Ekip daha sonra 616 metrekarelik resmi on iki ayrı 2.3 metre uzunluğundaki kumaş parçasına bastı ve ardından birbirine dikti. Ortaya çıkan görüntüyü yukarıdaki gömülü videoda görebilirsiniz.

Samsung’un Sensör Çözümleri ekibinden Kaeul Lee ve Minhyuk Lee, “200MP görüntü sensörünün nihai yararı, kullanıcıların görüntü kalitesinden ödün vermeden yakınlaştırılabilen ve kırpılabilen bir görüntü yakalamasına olanak sağlamasıdır” dedi. Basın gönderisinde, “200MP görüntü sensörü yakında 8K video kaydı için en uygun çözüm olacak” dedi.

Telefonlara geldiğinde, Samsung’un HP1 200MP sensörü, sensörün dört veya 16 pikseli tek bir büyük pikselde gruplandırmasına olanak tanıyan yeni ChameleonCell piksel gruplama teknolojisini kullanacak. Bu konfigürasyonlar, sensörü etkili bir şekilde 1,28 mikron pikselli 50 MP sensöre veya 2,56 mikron pikselli 12,5 MP sensöre dönüştürür.