Obi-Wan Kenobi posteri - yıldız savaşları yarışması

Obi-Wan Kenobi finali, Disney Plus’taki Star Wars destanında müthiş yeni bir bölümün sonunu işaret ediyor. Yaşlanan Kenobi’ye odaklanan prequel serisi, derinden tatmin edici ve izlemesi bir zevk, hayranların beklediği nostaljik vuruşları sunarken beklentileri karşılıyor. Seri, Kenobi’nin hikayesini Ewan McGregor’un öldürücü dönüşüyle ​​yeni zirvelere taşıdı. Ama şu soruyu sordu: Star Wars bundan sonra nereye gidiyor? Ve mevcut bilgilerden daha kaç tane hikaye çıkarılabilir?

İlişkili: Bilginizi test etmek için bu Obi-Wan merkezli Star Wars testini yapın

Durdurulan veya ertelenen çok sayıda projeyle, Lucasfilm ve Disney’in tanıdık karakterleri ve hikayeleri yeniden ziyaret eden birkaç akış dizisinin ötesinde ne sakladığı tam olarak belli değil. Star Wars bundan daha büyük değil mi?

Obi-Wan Kenobi sınırlı serisi incelememiz için okumaya devam edin ve gelecekteki Star Wars projelerinden neler bekleyebileceğimize bir göz atın. Henüz izlemediyseniz, Obi-Wan Kenobi finali de dahil olmak üzere altı bölümün tamamını aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Disney Plus’ta izleyebilirsiniz.

Lütfen bazı potansiyelleri tartıştığımızı unutmayın. spoiler aşağıda.

Disney Plus ana ekranı 3

Disney Plus yıllık aboneliği

10 ay fiyatına 12 ay

Akış hizmeti, tüm Pixar, Marvel ve Star Wars filmlerinin evidir. Ayrıca The Mandalorian, The World’e göre Jeff Goldblum ve daha pek çok heyecan verici orijinal var.

Obi-Wan Kenobi, nakavt bir Star Wars şovuydu

Obi Wan Kenobi 3. bölüm kurtarma

Obi-Wan Kenobi görünüşte dayanıksız bir önermeyle çok şey yapmayı başardı. Sith’in İntikamı ve 1977’deki Yıldız Savaşları olayları arasında Obi-Wan’a ne olduğunu kabaca biliyormuşuz gibi geliyor. Tatooine’de bir keşiş olarak sakin bir hayat yaşadı. Orada, genç Luke’u uzaktan izledi. Jedi’ların hayatındaki bu dönem başka ne sunabilir? Görünüşe göre çok fazla.

Obi-Wan Kenobi beklentilere meydan okuyor ve en iyi Star Wars şovları arasında yer alıyor.

Dizi, Obi-Wan’ı hemen iş başında görür. Jedi’lar yok edildiğinden beri galaksi değişti. Geriye kalan çok az kişi acımasız “Engizisyoncular” tarafından avlanır ve biri, Reva, özellikle efendisi Darth Vader’ı memnun etmek için Kenobi’yi yakalamakla ilgileniyor.

Ödeme: Android için en iyi Star Wars uygulamaları

Reva, üvey babası ve Obi-Wan’ın eski arkadaşı ve müttefiki Bail Organa olan Prenses Leia’yı kaçırdığında, yaşlanan Jedi’dan yardım ister. Zekice yem ve Leia’yı kavgaya dahil etmenin ötesinde, bu aynı zamanda Obi-Wan’ı geçici olarak saklanmaktan kurtarıyor. Bu onu direniş savaşçılarıyla ve bir Asi İttifakının başlangıcıyla temasa geçirir ve eski Padawan’ı, şimdi kötü Darth Vader ile yüz yüze olduğunu görür. Ama Obi-Wan, Reva’nın tuzağına düştü. Eski arkadaşının kızı kaçırıldığında onun tuzağına düşeceğini biliyordu. Onun efendisine getirebileceği ve Baş Engizisyoncu unvanına yükselebileceği bir ödül olduğunu biliyordu.

Ama hiçbir şey göründüğü gibi değil. Obi-Wan dayanak noktası bulmaya çalışırken dizi, bağlılıkların test edildiğini görüyor. Antrenmanı bitti ve alabileceği tüm yardıma ihtiyacı var. Neyse ki, yeni müttefikler şeklinde var. İmparatorluğa karşı savaş çoktan başladı.

nostaljinin sınırları

Obi-Wan ve Anakin, Obi-Wan Kenobi 5. bölümde tartışıyor - obi-wan kenobi finali

Nostaljiyi bir sonraki Star Wars hayranı kadar seviyorum. Obi-Wan’ı Tatooine’de görmek, Darth Vader’ın mekanik nefesini duymak, ekranın her ışın kılıcı parlaması ile aydınlanmasını izlemek – bu anlar, çocukluk heyecanına ender ve çok hoş bir şekilde anında dönüşü tetikler.

Ayrıca bakınız: Disney Plus’taki en iyi Star Wars filmleri

Star Wars, yıllardır bu hayran heyecanı kaynağını araştırıyor. Bu, Obi-Wan Kenobi için diğer başlıklar kadar doğrudur. Öncül içine inşa edilmiştir. Disney, Jimmy Smits’in Bail Organa olarak dönüşü veya Leia’nın varlığı gibi bazı büyük sürprizleri gizli tutmayı başardı. Obi-Wan Kenobi finalinde hem Ian McDiarmid’in İmparator olarak dönüşü hem de gizemli bir şekilde itibarı olmayan Liam Neeson’ın Usta Qui-Gon Jinn olarak dönüşü, tüm serinin en iyi saklanan sırları arasındaydı.

Göz kırpmalar ve geri dönüşler eğlenceli olsalar bile sınırlayıcı olabilir.

Tematik olarak, gösteri mevcut hikayelere ve ilişkilere derinlik kattı. Revenge of the Sith’te Obi-Wan ve Anakin’in yollarının ayrılması ani olmuş gibi geliyor. Orijinal Star Wars’daki ikisi arasındaki son düello, ön bölümlerin ek bağlamı ile belirsiz bir şekilde antiklimaktik geliyor. İki karakterin hem gerçek zamanlı hem de geçmişe dönüşlerde etkileşime girmesine izin vermek, nostaljiyi besledi, ancak aynı zamanda son düelloları için eksik temelleri de oluşturdu.

Peki şimdi ne olacak? Geçmişi geçmişte bırakabilir miyiz? Açıkçası hayır, çünkü bir sonraki Star Wars projesi başka bir prequel. Andor heyecan verici yeni bir şov olabilir, ama aynı eski sanal alanda oynarken yakalanıyormuşuz gibi hissettiriyor, değil mi? Keşfedilecek bilinmeyen gezegenler, uzaylılar, kültürler ve maceralar var. Tanıdık olanı yeni bir şey için bırakamaz mıyız?

Hayranlar her zaman saldırmaya hazır

Moses Ingram, Obi-Wan Kenobi 5. bölümde Reva rolünde

Yeni hikayeler anlatmak, canlandırıcı bir anlatı hamlesi olabilir ve aynı zamanda etraftaki en değişken fandomlardan birinden kaçınmaya da yardımcı olabilir.

Görünüşe göre kimse Star Wars’tan Star Wars’ı seven insanlardan daha fazla nefret etmiyor. Bilinen Star Wars bilgisine geri döndüğümüzde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan sorunlardan biri, hayranların kanondan herhangi bir sapma algısı karşısında çileden çıkmasıdır.

Görünüşe göre Star Wars’u seven insanlardan daha fazla Star Wars’tan nefret eden yok.

Bazen taraftar tepkisi oldukça basit bir bağnazlığın ifadesidir. Reva’yı oynayan Moses Ingram, çevrimiçi olarak ırkçı bir taciz akışı aldığında durum buydu. Bu tür bir “fan” tepkisi, yelpazenin daha zehirli ucunda mevcuttur. Ancak kanon kırmanın daha tekdüze iddiaları da acımasız. Tek bir satır, Vader’ın orijinal Star Wars’ta söylediği bir şeyle çelişiyor mu? Leia’nın Obi-Wan Kenobi ile tanışması yerleşik kronoloji içinde mantıklı olur mu? Sıkıntıların listesi sonsuzdur.

İlişkili: Star Wars filmleri nasıl ücretsiz izlenir

Star Wars canon her zaman biraz bulanık olmuştur. Luke ve Leia arasındaki kötü şöhretli öpücük, genellikle iki erkek ve kız kardeşi yapma seçiminin orijinal üçlemenin yapımında oldukça geç geldiğinin en iyi örneği olarak gösterildi. Veya Leia’nın Return of the Jedi’da annesini hatırladığına dair iddiasını ele alalım. Sith’in İntikamı’nda annesinin doğum sırasında öldüğünü gördüğümüzde bu pek olası görünmüyor.

Bu görünen çelişkilerin hiçbiri, inançsızlıklarını askıya almak ve onunla devam etmek isteyen biri için gerçekten önemli olmamalıdır. Ancak, prequel’ler kendilerini bu tür tartışmaya açıyor gibi görünüyor. Neden tamamen yeni hikayeler anlatarak bundan tamamen kaçınmıyorsunuz?

Önceden satılan mülklerin güvenliğinden uzaklaşırdık, ama bu heyecan verici değil mi?

Star Wars için parlak bir gelecek mi?

Obi-Wan Kenobi'de Obi-Wan, Tala ve Roken

Frederick Blichert / Android Otoritesi

Hız değişikliği için şimdiden umut var. Yaklaşan Star Wars filmlerinden biri bitiş çizgisine en yakın gibi görünüyor: yönetmen Taika Waititi’den henüz isimsiz bir proje. Lucasfilm başkanı Kathleen Kennedy söyledi Star Wars’ın beyaz perdeye dönmesi için “tamamen yeni bir destan yaratması” gerekeceğini ve Waititi’nin tam da bunu teklif ettiği görülüyor.

Lucasfilm yepyeni bir destan için pazarda.

ile bir röportajda Toplam Film, Waititi sözlerini sakınmadı: “Bak, bence Star Wars evreninin genişlemesi için genişlemesi gerekiyor” dedi. “Yıldız Savaşları evreninde herkesin “Ah harika, işte Millennium Falcon’un planları bu, ah bu Chewbacca’nın büyükannesi” dediği bir film yapmanın bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Bunların hepsi tek başına duruyor, bu harika, yine de yeni bir şey alıp yeni karakterler yaratmak ve dünyayı genişletmek istiyorum, aksi takdirde çok küçük bir hikaye gibi geliyor. ”

Ödeme: Disney Plus’ta izleyebileceğiniz her şey

Star Wars ile yapılacak çok şey var. Belki galaksinin başka yerlerinde daha fazla Jedi hayatta kaldı. Veya Güç’e duyarlı diğer varlıklar tamamen Jedi Düzeni’nin kapsamı dışındadır. Belki de, başlangıçta asla Cumhuriyet’in bir parçası olmayan gezegenleri veya halkları kontrol edebiliriz. Olasılıklar sonsuzdur.

Yerleşik karakterler ve hikayeler harika. Obi-Wan Kenobi, orada hikayeler anlatacak çok yer olduğunu kanıtladı. Ama daha büyük olma ve bu hikaye dünyasının sınırlarını test etme zamanı.

Parmaklar geçti! Sonrası için heyecanlıyız.