odada led şerit aydınlatma

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Son on yılda çeşitli uzaktan çalışma düzenlemeleri denedim. Yatak odası düzeninden kanepeye veya yemek masasına kadar her şeyi yaptım. Ancak yakın zamanda ev ofisimi yeniden inşa etmeye başladığımda, iyi bir aydınlatmanın yeterli olacağını biliyordum ve bunun gerekli olacağını biliyordum. Bu daha da önemliydi çünkü büyük pencerelere sahip olmama rağmen dairem yeterince doğal ışık almıyor. Onun iyi belgelenmiş aydınlatmanın ruh halini, üretkenliği ve zihinsel sağlığı etkileyebileceğini söylüyor.

Seçimlerimiz: En iyi akıllı ampuller | En iyi akıllı lambalar

Ancak, akıllı bir ev tutkunu olarak, birkaç masa lambasından memnun olmamın hiçbir yolu yoktu. Elbette mükemmel bir aydınlatma istiyordum ama aynı zamanda aydınlatma armatürleri etrafında otomasyonlar kurmak da istiyordum. Odaya girdiğim anda ışıklarımın açılmasına ihtiyacım vardı. Ön kapıda biri mi var? DIY lineer ışığımın yanıp sönmesini isterim. Bir partiye ev sahipliği yapmak mı? RGB solma efektlerini artırmaya ne dersiniz? Sürüklenmemi yakaladın. Şimdi, Philips Hue ışıkları bunun çoğunu başarabilir. İşin püf noktası – sisteme satın almak inanılmaz derecede pahalı.

Pahalı Hue şeritlerinin akıllı ışık planlarımın önüne geçmesine izin vermeyecektim.

Hedefime ulaşmak için ihtiyaç duyacağım metrelerce LED şerit için, Hue platformunu satın almak küçük bir kredi almamı gerektiriyordu. Ancak pahalı bir ışık umutlarımın ve hayallerimin önüne geçmeyecekti. Kendine saygısı olan herhangi bir tamirci gibi, cevabı biliyordum. Havyayı kazmanın ve kendi akıllı LED ışıklarımı oluşturmanın zamanı gelmişti.

DIY renk tonu şerit led ışıklar

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Akıllı bir LED şerit, tasarımı gereği oldukça basittir. LED diyotlar, bir kontrol panosu ve bir güç kaynağının bir kombinasyonunu kullanır. Bireysel olarak adreslenebilir LED’ler, Hue ışıklarıyla aynı efektlerin çoğunu elde etmenizi sağlar çünkü bunlar ayrı ayrı kontrol edilebilir. Aslında, onları uzun bir zincirdeki tek tek pikseller olarak düşünebilirsiniz. Şerit üzerindeki her bir LED’in rengini değiştirmek veya durumunu kontrol etmek mümkündür. Ayrıca, gölgeler veya ilginç efektler oluşturmak için bunları karıştırabilir ve eşleştirebilirsiniz.

Amacım için bir kombinasyon seçtim SK812 (54 $) ve WS2812B (32 $) masam ve ortam aydınlatması için şeritler. İkisi arasındaki tek işlevsel fark, ilkinin beyaz aydınlatma üzerinde daha iyi kontrol için ekstra bir beyaz diyot eklemesidir.

Kendi sisteminizi kurmak, tescilli kilitlenmeyi önler ve ışıkları birçok ev otomasyon platformuna kolayca entegre etmenize olanak tanır.

LED şeritler sıralandığında bir sonraki adım bir kontrolör seçmekti. tabiki almak mümkün Wi-Fi tabanlı denetleyici kartları Amazon’dan, ama bir şey inşa ediyorsanız, bütün domuzu da kullanabilirsiniz. Önceden oluşturulmuş denetleyici kartları, kendi uygulamalarıyla veya bir uzaktan kumandayla birlikte gelebilir, ancak mevcut sistemlere bağlanabilmenin çok yönlülüğünden yoksundurlar. Kendi kontrol cihazınızı oluşturmak, aynı zamanda, ayarlara uyacak şekilde birden fazla ışık şeridini senkronize edebileceğiniz, ışıkları bir ev otomasyon yazılımına bağlayabileceğiniz ve zaman içinde daha fazla işlevsellik ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Bu, izlenecek açık yoldur.

kendi rgb led denetleyici kartınızı oluşturma 1

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Projemi açık kaynağa dayandırdığım için WLED yazılımıcips kadar ucuza gitmeyi seçtim ESP8266 tabanlı Düğüm MCU. Bu 10 dolarlık anakart Wi-Fi’yi destekliyor, mikro USB üzerinden açılıyor ve neredeyse bin LED’i kontrol etmek için fazlasıyla akıllıya sahip. İhtiyaçlarım için fazlasıyla yeterli olurdu.

Yazılımı kontrolöre yüklemek daha kolay olamazdı. Düğüm MCU’sunu bilgisayarınıza USB üzerinden bağlamak basit bir meseledir. WLED web sitesi, panonuzu seçin ve yükle’ye dokunun. Kurulduktan sonra kart, evinizdeki Wi-Fi ağınızla eşleştirmek için kendi erişim noktasını bile oluşturacaktır.

Tüm RGB ışıkları açık olan kitap çantası

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Oradan, kartımı LED şeridime bağlamak, üç kabloyu bağlamak gibi basit bir meseleydi. Biri pozitif, diğeri negatif ve üçüncüsü kontrolör ve LED’ler arasındaki gerçek veri bağlantısı için. Kitaplığımda 500’e yakın LED olduğu için harici bir güç kaynağı da kullandım.

Bu kadar. Yaklaşık 60 $ toplam maliyet için, yani tek bir 2m uzunluğundan daha az Philips Hue şeridi, kendi Wi-Fi kontrollü RGB ışıklarımı yapabildim. Kitaplığım ve masamın üstündeki görev ışığı arasında toplam 14m aydınlatma var, Hue ekosistemini seçseydim bana 700 dolara yakın bir maliyeti olacaktı.

HomeAsistanlı akıllı LED ışıklar

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Işıklar yalnızca Wi-Fi üzerinden kontrol edilmekle kalmaz, aynı zamanda bir uygulama ile birlikte gelir ve Alexa tabanlı bir hoparlörle eşleştirildiğinde LED şerit olarak görünür. Ancak benim için daha önemli olan, ışıkların Ev Asistanı kurulumuma güzel bir şekilde entegre olması. Aklıma gelen otomasyonu kurabilir ve ağımdaki herhangi bir ışığa bağlayabilirim.

Girin: Akıllı evimi Home Assistant kullanarak şu şekilde birleştirdim

Çalışma odamda ışığı açmak için ön kapımın üzerindeki kameradan hareket algılama girdisi alan bir otomasyon zaten kurdum. Ayrıca, gelecekte yapabileceğim diğer eklemeler kullanılarak sistem sonsuza kadar genişletilebilir. Akıllı ışık şeritleri de dahil olmak üzere herhangi bir elektronik cihaza yönelik DIY yaklaşımını benimsemek için gerçek bir satış noktası olan bu basitlik ve genişletilebilirliktir.

Akıllı aydınlatma sistemim, gelecekte yapabileceğim diğer eklemelerle birlikte sınırsızca genişletilebilir.

çoklu led segmentleri için ev asistanı kontrolleri

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Hue ekosistemini satın almanın cazibesini alıyorum. Şirket, ışıklarla çalışan geniş bir anahtar, anahtar ve aksesuar ürünleri portföyü oluşturmak için büyük yatırımlar yaptı. Ancak, WLED projesi üzerine inşa edilen DIY RGB ışıkları, Home Assistant ile birlikte kullanıldığında bunların hepsini ve daha fazlasını başarabilir. Yazılım, basit parlaklık ve renk kontrollerinin ötesine geçen 100’den fazla farklı yerleşik ışık sahnesiyle birlikte gelir. Home Assistant’ı kullanmak, ev otomasyon yazılımına takılabilen herhangi bir cihazın kontrol edilmesi için ışıkları açar. Elbette bu, Hue rozeti altında satılanlar da dahil olmak üzere tüm Zigbee tabanlı ürünler anlamına gelir. Örneğin, hareket algılama otomasyonum bir Ubiquiti Protect kameradan girdi verileri alıyor. Bu sadece Hue ışıkları kullanılarak mümkün olmazdı.

Bak, kendin yap yaklaşımının göz korkutucu görünebileceğini anlıyorum. Ancak internette mevcut olan çok sayıda belge, onu çok daha az zorlaştırıyor. Kendin Yap rotasına giderken sadece biraz para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda eğlenceli bir hafta sonu projesi üzerinde harika bir öğrenme deneyimidir. Bana gelince, zaten RGB ışıklarını doldurmak için kuytu köşeler arıyorum.

Daha ileri git: Tüketici Wi-Fi yönlendiricilerinden vazgeçtim ve sizin de yapmanızı tavsiye ederim

Daha önce bir DIY akıllı ev ürünü yaptınız mı?

0 oy