Samsung Galaxy S21 Ultra Gümüş arduvaz

Robert Triggs / Android Otoritesi

Samsung’un Galaxy S serisi telefonları birinci sınıf ekranlar, sınıfında lider görüntü kalitesi ve beklenen üstün özellikler (örn. IP68 derecesi, kablosuz şarj) sunar. Bu faktörleri küresel kullanılabilirlik ile birleştirdiğinizde, Samsung’un amiral gemilerinin neden en çok satan ileri teknoloji telefonlar arasında olduğunu anlamak kolay.

Ancak sabit bir çekişme kaynağı, bir bölgedeki bir Galaxy S telefonunun başka bir pazardaki aynı cihazdan daha kötü performansa, pil ömrüne ve görüntü kalitesine sahip olabileceğidir. Bu tutarsızlık, Samsung’un bölgeye bağlı olarak Galaxy S serisinde genellikle iki farklı yonga seti sunmasından kaynaklanmaktadır. ABD, Qualcomm Snapdragon işlemcileri tarafından desteklenen telefonları alma eğilimindeyken, EMEA pazarları ve Hindistan, Samsung’un kendi Exynos yonga setleri tarafından desteklenen cihazları görme eğilimindedir.

Uzun süredir devam eden Exynos ve Snapdragon rekabeti, Galaxy S22 ile yeni zirvelere ulaşabilir.

Ancak Snapdragon ve Exynos amiral gemisi işlemcileri eşit hale getirilmiyor. Bazen bir yonga seti diğerinden daha iyidir, iyileştirilmiş pil ömrü ve/veya üstün CPU/GPU performansı sunarak etkin bir şekilde iki katman Galaxy S müşterisi oluşturur. Geçmişte tüm bu alanlarda önemli farklılıklar gördük ve 2022, Samsung’un Exynos 2200’ünün birkaç önemli alanda Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1’inden oldukça farklı olacak şekilde şekillenmesiyle o yıllardan biri olabilir. yaklaşan Samsung Galaxy S22 için zincirleme etkilere sahip.

Exynos ve Snapdragon’un kısa bir tarihi

Her iki ekranı da gösteren bir Samsung Galaxy S8'in yanında bir Samsung Galaxy S10 Plus.

Bu yıl potu yeniden karıştıracak şeylere girmeden önce, en büyük Exynos ve Snapdragon tutarsızlıklarından bazılarının bir özetini sunuyoruz. İşte son zamanlardaki daha önemli farklılıkların bir özeti.

Verim

2020’nin Galaxy S20 serisindeki Exynos 990’ı, performans açısından Exynos ailesi için en düşük nokta olarak kabul edildi. Kendi testimiz, Snapdragon 865 varyantının daha iyi çok çekirdekli CPU performansı ve çok daha iyi grafik performansı sunduğunu, ikisi tek çekirdekli kıyaslamalarda neredeyse birbirine bağlı olduğunu gösterdi. Benzer performans farklılıklarını 2012’nin Galaxy S3’ü kadar erken bir tarihte izleyebiliriz. kıyaslamalar O zaman, Snapdragon modelinin Exynos varyantının dört çekirdekli tasarımına karşı çift çekirdekli bir CPU sunan Snapdragon modeline rağmen, Snapdragon sürümünün CPU testlerinde Exynos modelini geçebildiğini gösterdi.

Geçen yıl Galaxy S21 serisi, Snapdragon 888 yonga seti veya Exynos 2100 ile mevcuttu ve iki SoC arasındaki dar boşluğu gördük. Aslında, testlerimiz, CPU performansı söz konusu olduğunda ikisinin boyun ve boyun olduğunu buldu, ancak Qualcomm’un varyantı, GPU kategorisinde (azaltılmış bir boşlukla da olsa) hala üstündü. Snapdragon modeli, son yıllarda oyuncular için daha iyi bir seçim oldu.

Pil ömrü

Dayanıklılık söz konusu olduğunda durum Exynos varyantları için daha uygun görünüyor. Exynos 990, Samsung’un mobil çip çabalarının en düşük noktası olabilir, ancak testlerimiz, bu yonga seti ile donatılmış Galaxy S20 serisi varyantlarının Snapdragon 865 varyantını (15 ila 30 dakika arasında da olsa) yendiğini buldu. Bunun nedeni muhtemelen Exynos yonga setinin dayanıklılık adına daralması ve pil ömrü için performanstan ödün vermesidir, ancak yine de dikkate değerdir.

Galaxy S21 Ultra’nın Exynos 2100 versiyonu, Speed ​​Test G dayanıklılık testimizde Snapdragon 888 versiyonundan neredeyse yarım saat daha uzun süren bu başarıyı tekrarladı. Bunu söylerken, Exynos varyantının performansı daha erken azalttığını da gördük.

Daha fazla oku: Snapdragon 8 Gen 1 vs Exynos 2200 vs Dimensity 9000 – Yeni nesil SoC hesaplaşması

Kamera

Exynos ve Snapdragon çeşitleri arasındaki farkları gören bir diğer alan da kamera kalitesidir. DXOMark ve YouTuber Danny Winget Snapdragon destekli Galaxy S21 Ultra’nın Exynos modelinden daha iyi görüntü kalitesine sahip olduğunu gösterdi.

Bu fark, gün boyunca hemen göze çarpmaz ve iki varyant, güneş dışarı çıktığında birbirini etkiler gibi görünüyor. Ancak Exynos varyantı, biraz daha yakından baktığınızda, düşük ışıklı senaryolarda kesinlikle çok daha fazla gürültü gösteriyor. Bu ekran görüntüsünde Winget tarafından yapılan bir karşılaştırmaya göz atın.

Video yetenekleri

Son olarak, video kaydı söz konusu olduğunda yonga setleri eşit hale getirilmiyor. En öne çıkan örneklerden biri Galaxy S8 ve Note 8’in 4K/60fps kaydı destekleyen Exynos 8895’i iken Snapdragon 835 bu özellikten yoksundu. Bu arada, Galaxy S10 serisinin içindeki Exynos 9820, eşdeğer Snapdragon yonga seti sunmadan önce 8K kaydı destekliyordu.

Ne yazık ki her iki durumda da Exynos kullanıcıları için Exynos çeşitleri, cihazlarda yüksek kaliteli kayıt yeteneklerini resmi olarak uygulamadı. Bunun yerine Samsung, her iki modelde de benimsemeden önce Snapdragon çipinin bu yetenekleri yakalamasını ve desteklemesini bekledi.

Varyantlar arasındaki video farklılıklarına başka bir örnek, Exynos Galaxy S21 varyantı yeni kodek standardını desteklediğinden AV1 desteğidir. Bu standart, daha küçük dosya boyutlarıyla aynı video kalitesini vaat ediyor ve Netflix zaten bu daha verimli formatı destekliyor. Ne yazık ki, ABD Galaxy S21 telefonlarının içindeki Snapdragon 888 ve yaklaşmakta olan Snapdragon 8 Gen 1’de olduğu gibi bu destekten yoksundu.

2022’de neler bekleniyor?

Samsung Exynos 2200 yonga seti.

Bu farklılıklar, özellikle son yıllarda, meraklıların Samsung’u daha fazla pazarda Snapdragon yonga setli sürümler sunmaya teşvik etmesine neden oldu. Bu çağrılar da anlaşılabilir, çünkü farklılıklar gerçek dünyada bir etkiye sahip olabilir (ve çoğu zaman yapar). Örneğin, Galaxy S20’nin Exynos 990 yonga seti, Snapdragon varyantına kıyasla bazı gelişmiş oyunlarla mücadele etti. Hatta bazı meraklıları dilekçe gönder Samsung’u ya Exynos varyantını terk etmeye ya da indirimli bir fiyata satmaya çağırıyor.

Samsung, Galaxy S22 serisi ile Galaxy telefonlarının Exynos ve Snapdragon varyantını sunmaya devam edecek. Exynos 2200, Exynos sürümlerine güç sağlarken Snapdragon 8 Gen 1, Snapdragon varyantlarının içinde olacak. Ancak bu yıl Samsung/Qualcomm yonga seti rekabeti için uzun zamandır en önemli olanı.

Daha fazla okuma: Samsung’un Exynos amiral gemisi işlemcilerinin tarihi

Qualcomm ve Samsung, ağır işler için bir Cortex-X2, üç Cortex-A710 çekirdeği ve hafif görevler için dört Cortex-A510 çekirdeği içeren 2022 amiral gemisi işlemcileri için aynı CPU kurulumunu kullanıyor. Yine de Exynos 2200 CPU saat hızları, önbellek boyutu veya CPU ile ilgili diğer ayrıntılar hakkında hiçbir kelime yok. Saat hızında, önbellek boyutunda, optimizasyonlarda ve diğer faktörlerde büyük bir fark olmadıkça, CPU farklılıklarının burada ihmal edilebilir olacağını tahmin ediyoruz.

Bununla birlikte, Exynos 2200 ilk kez özel bir GPU’ya sahip olduğu için GPU, işlerin keskinleşmesinin beklendiği bir alandır. GPU, AMD ile ortaklaşa yapılır ve masaüstlerinden ve konsollardan türetilen RDNA2 grafik çekirdeklerini kullanır.

Bu nedenle, Samsung’un Exynos yonga setinde temel olarak masaüstü ve PS5 teknolojisini kullandığı göz önüne alındığında, Exynos 2200’ün bu konuda Snapdragon 8 Gen 1’den daha iyi performans göstereceğine dair beklentiler yüksektir (ancak daha az güç zarfı, daha az çekirdek ve diğer ince ayarlarla birlikte). Ancak bu sadece ilk denemedir, bu nedenle sonuç olarak beklentiler yumuşatılmalıdır. Ayrıca, en azından bir sızıntı Exynos 2200’ün GPU’sunun ilk hedeflerden bir saat hızı düşüşü gördüğünü ileri sürdü.

Exynos 2200, AMD grafikli ilk Samsung mobil yonga setidir ve bu onu Exynos ve Snapdragon rekabetinde önemli bir sürüm haline getirir.

Daha sonra Qualcomm’un Snapdragon 8 Gen 1 için muazzam bir GPU iyileştirmesinin lanse ettiği gerçeği var. Daha spesifik olarak Qualcomm, yeni yonga setinin GPU’sunun Vulkan API ile %30 daha iyi performans ve %60 daha iyi performans sunduğunu söylüyor. Yani Exynos 2200 GPU mükemmel olsa bile Snapdragon yonga seti de bu nesilde büyük bir adım atmış olacak.

Snapdragon 8 Gen 1 ve Exynos 2200, her bir yonga setinin dikkate değer bir veya iki özel özelliği olmasına rağmen, kağıt üzerinde başka yerlerde oldukça benzer. Birincisi, Snapdragon SoC, 8K HDR kaydını destekler. Bu arada Exynos 2200, daha iyi yansımalar ve aydınlatma için donanımla etkinleştirilmiş ışın izlemeyi destekler. Samsung, tarihsel olarak çoğunlukla özellik paritesi sunmuştur. Bununla birlikte, Snapdragon destekli Galaxy S22 serisinin 8K HDR kayıtla birlikte geldiğini, Exynos sürümünün ise ışın izleme ile birlikte geldiğini görüp göremeyeceğimiz hala belli değil.

Her iki durumda da, 2022’de Exynos veya Snapdragon modelinin üstün olup olmayacağını söylemek için biraz erken. Ancak arkasında AMD’nin gücüne sahip olduğu için baskının bu yıl Samsung’un şirket içi bölümü üzerinde olacağını biliyoruz.

Exynos’un Snapdragon’a karşı son bölümünde hangisinin üstün olacağını düşünüyorsunuz? Aşağıdaki anket aracılığıyla bize bildirin.

Hangisi 2022’de üstün yonga seti olacak?

119 oy