Bir haber akışının ve kayan youtube'un Xiaomi Pad 5 yukarıdan aşağıya görünümü

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Android tablet dünyası iki kampa bölünmüştür. Ultra uygun fiyatlı seçenekler normdur ve satış açısından lider olsalar da, gerçekten yalnızca film ve şov izlemek veya okuma ile ilgili görevler için iyidirler. Yelpazenin diğer ucunda, Samsung Galaxy Tab S8 gibi size çok fazla donanım sağlayan, ancak tablet için optimize edilmiş sınırlı yazılımın sınırlamaları nedeniyle geride kalan süper premium tabletler var. Pazarda eksik olan şey, Apple’ın giriş seviyesi tablet portföyüyle rekabet eden sağlam bir orta sınıf seçeneğidir. Xiaomi Pad 5’e girin.

Bu, Xiaomi’nin ilk rodeo’su değil. Şirketin ilk tablet girişimi, iPad’i utanmadan söküp attı. İronik olarak, Xiaomi Pad 5 de iPad’den o kadar da farklı değil. Ama biliyor musun? Şikayet etmiyorum.

Değeri haykıran donanım

Xiaomi Pad 5 elinde haber akışını gösteriyor

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Xiaomi’nin harika donanımı harika bir fiyatla eşleştirmedeki hüneri iyi bilinir, ancak iyi bir denge kurmak, bir sezgi ve kitlenizi gerçekten tanımanın bir karışımını gerektirir. Bu amaçla, Xiaomi Pad 5, hem eklemeleri hem de eksiklikleri ile tüm doğru hamleleri yapıyor.

Her şey ekranla başlar. Geçenlerde Realme Pad Mini’yi kontrol ederken söylediğim gibi, ekran herhangi bir iyi tabletin temel taşıdır. Aslında, ilk etapta bir tablet satın almanın varlık nedeni budur. Xiaomi, ürünleri burada, 2K çözünürlük, yüksek parlaklık seviyeleri ve Dolby Vision gibi standartlarla uyumluluk da dahil olmak üzere tüm özelliklere sahip 11 inçlik bir ekranla sunuyor. Değişken yenileme hızlarını desteklemese bile, bu ekstra pürüzsüzlük için 120Hz yenileme hızı bile elde edersiniz. Benzer fiyatlı giriş seviyesi iPad ile burada kaçıracağınız çok şey var.

Tüm bu özellikler, kullanıcı deneyiminde somut bir fark yaratır. Netflix’i izlemek bir zevktir ve metin keskin görünüyor. Canlı renkler sayesinde oyun oynamak da keyifli. Daha geniş en boy oranını video içeriğini görüntülemek için harika buldum, ancak kişisel olarak okumak için iPad’lerin daha uzun en boy oranına karşı önyargılıyım.

Bu kadar bariz bir formülü kırmak nasıl bu kadar uzun sürdü?

Xiaomi Pad 5, multimedya deneyimi döngüsünü dörtlü hoparlörlerle kapatıyor. Hoparlörler oldukça yüksek sesle çıkıyor ve vokaller karışımı kolaylıkla kesiyor, ancak iPad’dekiler kadar kristal netliğinde değiller. Bununla birlikte, tablet, daldırma ekleyen iPad’den temiz bir küçük numara kopyalar. Hoparlörler, tableti nasıl tuttuğunuza bağlı olarak yönlerini değiştirir ve bu özelliği, YouTube’u kayan bir pencerede izlerken ve Feedly’de yan yana kaydırırken son derece kullanışlı buldum.

Son olarak, orta sınıf tabletlerin tümü, akıcı bir kullanıcı deneyimi sağlamak için gereken hırıltıdan yoksun olan ho-hum yonga setleriyle sık sık üzülür. Xiaomi Pad 5’te öyle değil. Kesinlikle son teknoloji olmayabilir, ancak Snapdragon 860 yonga seti kullanma kararı doğruydu. İki yaşındaki işlemci, sorunsuz günlük kullanım ve üst düzey oyun oynama kapasitesinden hala daha fazlasını sunuyor. Ayrıca, tabletin yıllarca sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamak için yeterli boşluk payı vardır. Bunu yaparken, Xiaomi ayrıca en yeni ve en iyi donanımla maliyetleri çok yükseltme sorununu da rahatça önledi. Dürüst olmak gerekirse, herhangi bir şirketin bu kadar bariz bir formülü kırmasının bu kadar uzun sürmesine şaşırdım.

İlişkili: En iyi tabletler için rehberiniz

Yazılım deneyimi satıyor

Xiaomi Pad 5, birden fazla uygulamanın açık olduğu bir masaya yerleştirildi

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

iPad’i gerçekten özel yapan şey, yazılım deneyimidir ve Android hayranları bu işlevsellik, kullanım kolaylığı ve uygulama ekosistemi dengesini kovalamak için yıllarını harcadı. Sonuncusu hala oldukça sorunlu olsa da, Xiaomi en iyi yaptığı şeyi yaparak ilk iki sorunu çözme yolunda adımlar attı: ahem Apple’dan “İlham Alındı”.

MIUI, iPad’e benzer şekilde yalnızca ana ekran arayüzüne uzun süredir öncelik vermiş olsa da, bu sefer dock için de bazı düzgün numaralar aldı. Örneğin, yuva her zaman sağ tarafta kullandığınız son üç uygulamayı görüntüler. Bu, uygulamalar arasında geçiş yapmak için şık ve küçük bir kısayol.

Xiaomi Pad 5’teki MIUI, iOS’tan çok fazla ilham alıyor, ancak sorun değil.

İPad gibi, çoklu görev menüsündeyken bir uygulamanın bölme düğmesine dokunmak, onu ekranın bir tarafına tutturmanıza olanak tanır. Ardından, ekranın genişliği boyunca yeniden akması için serbestçe ayarlayabilirsiniz. Bununla birlikte, Xiaomi Pad 5, simgeye uzun süre basarak iki ek kayan uygulama başlatmanıza izin vererek üretkenlik deneyimini iki katına çıkarır. Yüklenen çift uygulamalara ek olarak Spotify veya YouTube için kayan pencerelere sahip olmayı çok verimli buldum.

Xiaomi Pad 5 uygulama çekmecesi

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Xiaomi’nin geniş ekran deneyimi için her sistem uygulamasını optimize etmeye odaklanması da dikkat çekiyor ve özen gösteriyor. Düşük bir sınır olduğunu biliyorum, ancak Android tabletler, son zamanlarda Realme’nin tabletlerinde gördüğümüz gibi, geleneksel olarak son kullanıcı yazılım deneyimine çok az önem veriyor ve ürünü kullanıcı için daha iyi hale getirmek için uzun bir yol kat ediyor.

Örneğin Notes uygulaması, ekran kalemi için derin entegrasyonun yanı sıra tam kapsamlı bir görünüm içerir. Bir dizi fırça stili de deneyime katkıda bulunur ve tableti rastgele karalamalardan daha fazlası için kullanmanıza olanak tanır.

Klavye yuvasına yerleştirilen Xiaomi Pad 5

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Ayrıntılara gösterilen aynı özen, isteğe bağlı klavye ve ekran kalemi için de geçerlidir. Folio tarzı klavye, Apple’ın folyo klavyesinde elde ettiğinizin ötesine geçen tuş hareketi ile iyi tasarlanmış bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Aslında, deneyim çok daha uygun fiyatlı olsa da mükemmel Magic Keyboard’dan o kadar da uzak değil. Bu yazının önemli bir bölümünü Xiaomi Pad 5’in klavyesine yazdım ve kısa sürede dokunmatik yazmaya alıştım. Özellikle klavyenin tamamının belirli uygulamaları başlatmak için kısayollarla yapılandırılabilmesinden keyif aldım.

Xiaomi Pad 5’in folio klavye aksesuarı, mükemmel tuş hareketi ve bir dizi hızlı erişim kısayolu sunar.

Benzer şekilde, Xiaomi, iPad’in yana monte edilmiş ekran kalemi kurulumunu kopyaladı. Bununla birlikte, ekran kalemi, biri notlar uygulaması için bir kısayol olarak ikiye katlanan iki düğme içerir. Diğer tuş, ekran görüntülerini almak ve istediğiniz gibi açıklama eklemek için kullanılabilir. Gecikmeyi yakın buldum, ancak Apple Pencil kadar iyi değil. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi mükemmel bir şekilde işlevseldir ve bu, Xiaomi’nin hedeflediği fiyat noktasında umduğunuzdan daha fazladır.

Xiaomi Pad 5: İlham veren bir soygun

Kalem ve notlarla birlikte bir rafa yerleştirilen Xiaomi Pad 5

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Daha önce de belirttiğim gibi, Android OEM’lerinin bugüne kadar akıllı telefon modelinin değerini tablet segmentine getirememiş olması biraz şok edici. Yeterince iyi özelliklerin ve mükemmel yazılım optimizasyonunun birleşimi mantıklı ve Xiaomi Pad 5, donanım teklifini yerine getiriyor. Daha da önemlisi, Google Play Store’daki tablet uygulamalarının yetersizliklerine rağmen, yazılım deneyiminin Xiaomi Pad 5’e bir derece uyum sağlamasıdır.

Bir haber akışının ve kayan youtube'un Xiaomi Pad 5 yukarıdan aşağıya görünümü

Xiaomi Ped 5

Xiaomi Pad 5, tablet segmentine orta seviye özellikler ve iyi bir yazılım deneyimi getiriyor.

Xiaomi Pad 5’in en büyük rakibi 10.2 inç Apple iPad (329 $). Apple’ın bütçe tableti, neredeyse iyi bir ekrana veya multimedya pirzolasına sahip olmasa da, sağlam bir uygulama ekosistemine erişim ile bunu telafi ediyor.

Android tarafında, Samsung Tab A8 (229 $) daha belirgin rakiplerden biridir. Tablet, Unisoc işlemci seçimiyle performanstan biraz ödün verirken, mükemmel bir ekran, hoparlörler ve her yönüyle kaliteli bir kullanıcı deneyimi ile bunu telafi ediyor.

İşin aslı, Xiaomi Pad 5, doğrudan rekabet biçiminde çok az şeyle, piyasadaki en iyi orta sınıf tablet seçeneklerinden biridir. İsteğe bağlı aksesuarlarla birleştiğinde, çok daha az parayla iPad deneyiminin oldukça iyi bir kopyasını oluşturuyor ve belki de dileyebileceğimizin en iyisi bu.

Tableti ne için kullanıyorsunuz?

25 oy