Google Pixelbook Go İncelemesinin önü açık

Eric Zaman / Android Otoritesi

TL; doktor

  • Google’ın, Chrome OS çalıştıran dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için kendi işlemcileri üzerinde çalıştığı söyleniyor.
  • Yeni silikon ürünlerinin 2023’te piyasaya sürülmesi planlanıyor.
  • Ayrıca Google’ın akıllı telefon işlemcisinin çabalarını “artırdığı” da iddia ediliyor.

Google, bu yılın başlarında Pixel 6 serisinin şirketin ilk şirket içi yonga setini desteklediğini doğrulamıştı. Özel Tensor işlemcisi, bazı akıllı makine öğrenme cihazlarını barındırır ve ayrıca bir Samsung modem ile donatılmıştır.

şimdi, Nikki Asya Google, programa aşina olan üç kaynağa atıfta bulunarak, işlemcilerini Chrome OS çalıştıran dizüstü bilgisayarlar ve tabletler için geliştirdiğini bildirdi. Lansmanın 2023 yılı için planlandığı iddia ediliyor.

Çıktıya iki kaynak, Google’ın Apple’ın özel yonga setleri veya “özel” akıllı telefonlar ve bilgisayarlar geliştirmedeki başarısından ilham aldığını söyledi. Apple, 2010’dan beri iPhone 4 yerleşik iPhone yonga setleri üretirken, geçen yıl Mac’ler için ilk özel işlemcisini tanıttı.

Devamını oku: 2021’de satın alabileceğiniz en iyi Chromebook’lar

Google Chrome OS özel işlemcileri ve akıllı telefon yonga setlerinin Arm tasarımına dayandığına inanılıyor, bu da Arm Cortex CPU’ları ve Mali GPU’ları göreceğimizi gösteriyor. Ayrıca, Pixel 6 yonga setinde gördüğümüz gibi, bu yeni Chrome OS yonga setlerinin makine öğrenimi silikonu içermesini bekliyoruz. ML tescilli silikon, daha hızlı görüntü işleme, daha fazla güvenlik ve daha iyi ses tanıma gibi iyileştirmeler sağlar.

نیکیKaynaklar, Google’ın Pixel telefonları ve diğer cihazları için işlemciler oluşturmaya çalıştığını da ekliyor. Bu muhtemelen şirketin Tensor Pixel 6 işlemcisini takip ettiği anlamına geliyor, ancak şirketin Pixel A serisi için orta sınıf silikon üzerinde çalışıp çalışmadığını da merak ediyoruz.

Son olarak, çıktı, Google’ın tedarikçilerden Pixel 6 serisinin üretim kapasitesinden 2019 cihazlara (Covid öncesi) kıyasla %50 daha fazlasını hazırlamasını istediğini iddia ediyor.

Google’ın özel Chrome OS işlemcileri ile masaüstü bilgisayarlarda Apple ile rekabet edip edemeyeceğini söylemek için henüz çok erken. Ancak Apple’ın Arm, CPU ve GPU gibi bir çip tasarımcısına güvenmesine rağmen gelişmekte olduğunu belirtmekte fayda var. Bu, Apple’ın yonga setlerinin performansı üzerinde daha hassas kontrol uygulayabilmesi nedeniyle teoride (ve genellikle pratikte) bir avantaja sahip olduğu anlamına gelir.