Asus ROG Phone 5 pil ve şarj logoları yakından

Ryan-Thomas Shaw / Android Referansı

TL; doktor

  • Google, Android’deki geliştirici kısıtlamaları deneyimi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor.
  • Geliştiriciler, OEM’lerin adlarıyla bir anket doldurabilir ve daha fazla ayrıntı sağlayabilir.

Akıllı telefon üreticileri, arka planda gereksiz uygulamaları ortadan kaldırarak kullanıcılara daha fazla pil ömrü sağlamak istiyor. Ancak, bazı OEM’ler bunu biraz fazla yapabilir. Artık Google, geliştiricilerden Android üreticilerinin OEM yazılımlarının uygulamalarını nasıl etkilediğini duymak istiyor.

Gözlenen XDA, Uygulama geliştiricileri artık uygulamalarını ortadan kaldırmak için OEM “Kısıtlamanın” Android’de nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıklayan bir anket doldurabilir. Form şunu soruyor: “Uygulamanız pil tasarrufu nedeniyle sınırlıysa, lütfen aşağıdaki formda ayrıntıları belirtin.” Google, geliştiricilerin diğer ayrıntıların yanı sıra sorumlu OEM’in adını vermesini özellikle ister.

Arka plan uygulamasını öldürmek, Android’de uzun zamandır bir sorun olmuştur. Google, geliştiricilerin acısını hafifletmek için adımlar attı. Program, geliştiricileri daha fazla kontrol etmek için Android 11’i başlatmadan önce planlarını özetledi. Android’in daha yeni sürümleri, kötü amaçlı uygulamalar kullanılırken önemli uygulamaların ortadan kaldırılmasını sağlamak için daha iyi kaynak yönetim sistemleri uygulamıştır. Bununla birlikte, bazı OEM’lerin, daha küçük geliştiricilerin zararına olabilecek arka plan uygulamalarını yok ettiği hala açıktır.

Hangi OEM’ler sorumludur?

Android akıllı telefonların bazı popüler üreticileri de ana suçlulardır. DontKillMyApp, Samsung’u Android 11’in gelişinden bu yana en kötü suçlu olarak nitelendirdi. Siteye göre Nokia, OnePlus ve Xiaomi’nin beğenileri de listede yer aldı.

Bu, geliştiriciler için bir kabus olabilir, ancak akıllı telefon kullanıcıları hala modern akıllı telefonlarda agresif pil yönetiminin gerekli olduğuna inanıyor. nedeniyle Android Yetkilisi Ankete katılanların yaklaşık üçte ikisi bu şekilde hissetti. Umuyoruz ki bu anket, Google’ın OEM’lerin, geliştiricilerin ve kullanıcıların endişelerini dengelemesi için son adım olacaktır.

Bir geliştiriciyseniz ve arka planda belirli yazılımları veya birden çok yükleyiciyi yükleme deneyiminiz varsa, adresini ziyaret edebilirsiniz. anket bağlantıda