Huawei Mate 30 Pro Google Play Mağazası

  • Google, hangi Android uygulamalarının yüklü uygulamalar listenize erişebileceğini kısıtlar.
  • Şirket, bu programları antivirüs, cihaz araması, dosya yöneticisi ve tarayıcılar gibi kategorilerle sınırlandırmaktadır.

Geliştiricilerin kullanmasına izin verilen lisanslar söz konusu olduğunda, Google, Android’i düzenlemeye yabancı değil. Şirket bir kez daha çöküyor ve şimdi kullanıcının cihazında yüklü uygulamaları listelemesine gerek olmayan geliştiricilere odaklanıyor.

XDA Geliştiricileri Google, geliştirici uygulama politikasında, uygulamaların diğer uygulamaları görmesini zorlaştıran değişiklikler yaptığını bildirdi. Daha spesifik olarak, Google, bir uygulama için yalnızca QUERY_ALL_PACKAGES adlı uygulamaya, yüklenen uygulamaların kullanıcı listesinin “kişisel ve hassas bilgiler” olduğunu belirten temel işlevin bir parçası olması durumunda izin verir. Bu izin, bir programcı API seviyesi 30’u (Android 11) hedefliyorsa uygulanacaktır.

Yetkili kullanım şunları içerir; Cihaz Arama, Antivirüs Yazılımı, Dosya Yöneticisi ve Tarayıcılar “Değişiklikten Çıkma Politikasının bir parçasıdır. Güvenlik bu lisansı alacaktır.

Devamını oku: Android 11 gizliliği iyileştiriyor – işte onu nasıl iyileştireceğiniz

XDA Geliştiricileri Kasım 2021’den itibaren, Google Play’deki tüm yeni uygulamaların ve uygulama güncellemelerinin 30. seviye API’leri hedefleyeceğini ve bu nedenle bu, birçok geliştiricinin dikkatini çekmeye zorlayacağını bildiriyor.

Her durumda, bazı uygulamalar reklam amacıyla veya bu verileri başkalarına satmak için yüklenen uygulamalarınızın listesini çıkardığından, bu Google açısından son derece makul bir karardır. Kötü niyetli kişiler de hedeflerine yönelik programların listesini okuyabilirler (örneğin, en iyi hedefleri belirlemek).

Umarım bu baskı, Android’deki diğer Google baskılarından daha başarılıdır. Şirket daha önce güvenlik ve gizlilik adına arama ve SMS lisanslarını kısıtlamıştı, ancak bu, Cerberus cihaz güvenlik aracı gibi yasal uygulamaları etkiledi.