galaxy watch 4 ile google sağlık bağlantı uygulaması

Andy Walker / Android Otoritesi

TL; DR

  • Google, Android’deki uygulamalar arasında sağlık verilerinin paylaşımını iyileştirme teklifi olan Health Connect’i duyurdu.
  • Health Connect, kullanıcıların özel fitness bilgilerini saklamasına ve onaylı hizmetlerin bu verilere erişmesine izin verecektir.
  • Bu, birden fazla izleyiciden ve sağlık uygulamasından gelen verileri karıştıranlar için büyük bir atılım olabilir.

Platformlar ve uygulamalar arasında geçiş yaparsanız sağlık ve zindelik takibi zorlaşır, ancak görünen o ki Google bu sorunun farkındadır ve halihazırda bir çözüm bulmuş olabilir. I/O 2022’de Google tanıtıldı Sağlık Bağlantısıtüketicilerin sağlık verileri üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlayacak bir uygulama, hizmet ve API.

Ayrıca bakınız: Pixel Watch hakkında bildiğimiz her şey

Sağlık Bağlantısı: Nasıl çalışır?

Samsung ile birlikte geliştirilen ve bu hafta Play Store’da piyasaya sürülen Health Connect, Samsung Health, Fitbit ve Google Fit’i destekliyor, ancak hiçbiri uygulamada aktif değil.

Hizmet, bir aracı görevi görerek desteklenen platformların kullanıcılarının verileri Health Connect ile senkronize etmesine olanak tanır. Ardından, diğer uygulamaların ve hizmetlerin bu verilere kullanıcının istediği gibi erişmesini sağlar. Teorik olarak bu, bir Samsung Galaxy Watch’ınız varsa ancak izleme ve analiz için Fitbit uygulamasını kullanmak istiyorsanız, tam olarak bunu yapabileceğiniz anlamına gelir.

google sağlık bağlantı uygulaması kompoziti

Başlangıçta Health Connect tarafından desteklenen bazı veri akışları, günlük aktiviteler ve beslenme, vücut ölçümleri, adet döngüsü takibi ve uykuyu içerecektir. Ayrıca vücut ısısı ve kan oksijen seviyeleri dahil olmak üzere daha özel veri alanlarını da destekler.

Doğal olarak, muhtemelen bazı sınırlamalar olacaktır. Örneğin, Samsung Galaxy Watch 4’te yerleşik bir vücut kompozisyonu monitörü bulunurken, Fitbit uygulamasının bu ölçümleri görüntüleme yolu yoktur. Kullanıcıların bu durumlarda donanım üreticilerinin özel uygulamasına bağlı kalmaları gerektiğini düşünüyoruz. Yine de Health Connect, bazı izleyicilerin sağlık uygulamalarını desteklememesi sorununu çözebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Google’ın veri uygulamalarını sorgulayanlar, sağlık ve fitness verilerini merkezi bir merkezde tutmak konusunda kendilerini rahat hissetmeyebilir. Ancak Google’a göre, veriler çevrimdışı olarak depolanıyor ve hassas veriler için bir dizi yeni izinle korunuyor.

Hangi donanım üreticilerinin Health Connect’i benimseyeceği belli değil, ancak Withings ve MyFitnessPal gibi platformlar gelecekte bir noktada hizmeti uygulayabilir.

Şimdilik, Health Connect’in seyrek bir erken erişim sürümünü denemek istiyorsanız, aşağıdaki indirme düğmesini kullanarak onu alın.