Samsung logosu

Kris Carlon / Android Otoritesi

TL; DR

  • Bir rapor, Samsung’un bileşen fiyatlarını artırarak küresel çip sıkıntısıyla mücadele ettiğini gösteriyor.
  • Bazı durumlarda, artışlar% 20’ye kadar çıkmaktadır.
  • Daha pahalı bileşenler, daha yüksek fiyatlı tüketici ürünleri anlamına gelecektir.

Elektronik cihazlar söz konusu olduğunda hala küresel bir tedarik zinciri sıkıntısı yaşıyoruz. Arabalardan dizüstü bilgisayarlara ve akıllı telefonlara kadar her şey gecikiyor, daha az sayıda piyasaya çıkıyor veya beklediğiniz özellikler eksik.

Ne yazık ki, bu sorun ortadan kalkmıyor. Şimdi, küresel çip sıkıntısına yanıt olarak, Samsung bazı büyük değişiklikler yapmaya hazır görünüyor. gelen bir rapora göre BloombergSamsung, ürettiği bileşenler için %20’ye varan fiyat artışları hazırlıyor olabilir.

Ayrıca bakınız: En iyi Samsung telefonlar

Samsung, dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmasına rağmen, tüm üretim yeteneklerini kendisine saklamıyor. Apple dahil pek çok şirket, çeşitli ürünlerle sonuçlanacak bileşenleri üretmek için Samsung’a güveniyor. Görünüşe göre Samsung, çip sıkıntısıyla ilgili artan maliyetlerini karşılamaya yardımcı olmak için daha fazla para talep etmeye hazır.

Sonunda, bu artışlar size, yani tüketiciye düşecek. Şirketlerin ürünlerini geliştirmek için Samsung’a daha fazla ödeme yapmaları gerekiyorsa, bu ürünler kaçınılmaz olarak daha pahalı hale gelecektir.

Talaş kıtlığı, yıldız ürünler üzerinde daha sert bir etkiye sahip olabilir

Geçen yıl boyunca Samsung, bileşen fiyatını nispeten sabit bıraktı. Bununla birlikte, her taraftan baskı – Ukrayna’daki savaş, Çin’deki kilitlenmeler, tedarik zinciri kıtlıkları vb. – şirketi yanıt vermeye zorluyor. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. gibi diğer şirketler. (TSMC) ve United Microelectronics Corp. da fiyatları yükseltiyor. En büyük oyunculardan biri olan Samsung’un da aynısını yapması an meselesiydi.

Bunun siz, yani tüketici üzerinde iki önemli etkisi olacaktır. Birincisi, en yüksek fiyat artışlarını bile ödeyebilen şirketler, yıldız ürünlerini zamanında teslim etmelerini sağlarsa bunu yapacaktır. Geniş cepleri olan bir şirket – örneğin Apple – tüketiciler beklediğinde bir sonraki iPhone’un çıkacağı anlamına geliyorsa, yüksek oranda artan bileşen fiyatları ödemeyi tercih eder. Bu, bu büyük şirketlerin kısa vadede yüksek profilli ürünlerinin fiyatlarını büyük olasılıkla önemli ölçüde artıracağı anlamına gelecektir.

İkinci etki, genel olarak elektronik fiyatlarının da yükselmeye başlayacağıdır. Bir gecede %20’lik bir artış beklememelisiniz, ancak şirketlerin bu yüksek masrafları karşılamak için daha fazla kar elde etmesi gerektiğinden artışlar kaçınılmaz olarak yolda.

Tüketicilerin bu artışları hissetmesi muhtemelen aylar alacaktır. Ancak, küresel çip kıtlığı yakın zamanda ortadan kalkmayacak, kim bilir bizi daha neler bekliyor.