Google’ın televizyonlar için işletim sistemi olan Android TV, etrafındaki en iyi akıllı TV platformlarından biridir. Her akış ve müzik platformuna, çeşitli oyunlara ve eğitici uygulamalara hızlı ve kolay erişim elde edersiniz ve ayrıca telefonunuzdan yayın yapma seçeneğiniz de vardır. Ancak herhangi bir işletim sisteminde olduğu gibi, Android TV de TV’lerinin kullanımını zorlaştıran yazılım hataları ve aksaklıklarla karşılaşabilir. İşte bazı yaygın Android TV sorunlarına ve bunların nasıl düzeltileceğine bir bakış.

Daha fazla oku: Chromecast çalışmıyor mu? Bu düzeltmeleri deneyin!

Not: Aşağıda belirtilen adımlar için Android 10 çalıştıran bir TCL Android TV kullandım. Sahip olduğunuz TV’ye bağlı olarak biraz farklı olabilirler.

Bağlantı sorunları

Android TV Sony 8K

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Normal bir TV’nin aksine, bir akıllı TV’nin çalışması internet bağlantısına bağlıdır. Android TV’de herhangi bir Wi-Fi veya ağ bağlantısı sorunuyla karşılaşırsanız, bunları gidermenin birkaç yolu vardır.

Potansiyel çözümler

 • İlk adım, Wi-Fi veya ağ bağlantınızı kontrol etmektir. Telefonunuzun veya dizüstü bilgisayarınızın ağa bağlanıp bağlanamadığını görün. Varsa, TV’deki bağlantı durumunu kontrol edin. Sağ üst köşedeki dişli simgesine gitmek için uzaktan kumandayı kullanın. git Ağ ayarları–> İnternet bağlantısını kontrol edin ve bağlantının hangi aşamada başarısız olduğunu görün. TV ve yönlendirici arasında mı? Veya yönlendirici ve internet?
 • Özellikle çift bant kurulumunuz varsa, doğru ağa bağlanmaya çalıştığınızdan emin olun. Her Android TV 5GHz bağlantısını desteklemez. TV yönlendiriciye bağlanamıyorsa yönlendiriciyi ve TV’yi yeniden başlatın.
 • Ağ bağlantısı sorunu, saat ve tarih uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir. git Ayarlar (dişli simgesi) -> Cihaz tercihleri–> Tarih ve saat ve etkinleştir Otomatik tarih ve saat (veya Ağ tarih ve saatini kullanın). Doğru saat dilimini de ayarladığınızdan emin olun. Ancak, tarih ve saatte bariz bir uyumsuzluk görürseniz, devre dışı bırakabilirsiniz. Otomatik tarih ve saat ve manuel olarak ayarlayın. Her iki çözüm de farklı kullanıcılar için çalıştı.

Yavaş uygulama performansı

Android TV Ana Ekranı

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Kullanıcılar, Android TV’lerinde genellikle yavaş veya durgun uygulama performansı bildirir. Bu, muhtemelen yavaş bir internet bağlantısından kaynaklanan bir uygulamanın yüklenememesi veya yavaş yüklenmesinden farklıdır.

Potansiyel çözümler

 • git Ayarlar (dişli simgesi) -> Uygulamalar ve sorunlu uygulamayı bulun. ikisini de seç Önbelleği temizle ve Açık depolama. Uygulamada tekrar oturum açmanız gerekecek, ancak beklendiği gibi çalışması gerekiyor.
 • Bu işe yaramazsa, uygulamayı kaldırıp yeniden yüklemek daha iyi olabilir. Aynı menüde, öğesini seçin. Kaldır. Uygulamayı TV’nin Google Play Store’unda bulabilir ve tekrar yükleyebilirsiniz.
 • Bazı uygulamalar güncellemelerden sonra sorun yaşar, ancak tek seçenek, sorunun ortadan kalkması için gelecekteki güncellemeleri beklemektir.
 • Doluya yakın bir depolama, bazı performans sorunlarına neden olabilir. Uygulamalar çok fazla yer kaplamaz ancak depolama alanınızı doldurduysanız kullanmadığınız uygulamaları silin. Android TV’nizde ne kadar depolama alanı olduğunu şuraya giderek kontrol edebilirsiniz: Ayarlar (dişli simgesi) -> Cihaz tercihleri–> Depolama. git Paylaşılan dahili depolama TV’nin depolama kullanımının ayrıntılı bir dökümü için.

Google Play Store “indirme bekleniyor” hatası

Android TV Hazır Görüntü

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Google Play Store’dan uygulama yüklerken görülen korkunç “indirme bekleniyor” hatası yalnızca telefonlarla sınırlı değil, aynı zamanda Android TV’lerde de görülüyor.

Potansiyel çözümler

 • git Ayarlar (dişli simgesi) -> Uygulamalar–> Tüm uygulamaları görün ve bul Google Oyun mağazası. Seçme cönbellek öğren ve açık depolama.
 • Bazı Android TV’lerde (TCL TV’m gibi) özel bir sistem optimizasyon seçeneği bulunur. Sağ üst köşedeki dişli simgesinin yanında bir kalkan simgesi arayın. Seçme Sistem optimizasyonu (veya Sistem hızlandırma). Bundan sonra indirme bekleyen hataları görmelisiniz. Her Android TV’nin sistem önbelleğini temizlemek için özel bir düğmesi olmayacağını unutmayın.
 • Her şey başarısız olursa, TV’yi fabrika ayarlarına sıfırlamanız gerekebilir. git Ayarlar (dişli simgesi) -> Cihaz tercihleri–> Sıfırla ve seçin Fabrika ayarları.

TV uzaktan kumandası çalışmıyor

Android TV Uzaktan Kumandasında Google Asistan Düğmesi

Adamya Sharma / Android Otoritesi

TV, uzaktan kumanda olmadan kullanılamaz ve çalışmayı durdurursa bu büyük bir sorundur.

Potansiyel çözümler

 • Açık olan ilk adım, pilleri kontrol etmektir. Pilleri değiştirin ve uzaktan kumandanın çalışmaya başlayıp başlamadığına bakın.
 • Bağlantıyı kurmak için TV’yi ve uzaktan kumandayı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Çoğu Android TV uzaktan kumandası IR ve Bluetooth kullanır. Google Asistan düğmesini kullanmak için uzaktan kumandayı eşleştirmeniz gerekecek. öğesine giderek TV’yi yeniden başlatın. Ayarlar (dişli simgesi) -> Cihaz tercihleri–> Hakkında–> Yeniden Başlat. TV kapanırken pilleri uzaktan kumandadan çıkarın. Logoyu gördüğünüzde pilleri uzaktan kumandaya geri takın.
 • basın ve basılı tutun Ev ve TAMAM yeniden eşleştirme işlemini başlatmak için uzaktan kumandadaki düğmelere basın. Bu gerçekleşirken uzaktan kumandayı TV’ye yakın tutun (bir metreden az). Adımlar Android TV uzaktan kumandanız için farklı olabilir, bu nedenle kullanım kılavuzunu kontrol edin.
 • Uzaktan kumanda çalışmıyorsa, bu bir donanım sorunu olabilir ve yenisini almanız gerekir. Android TV Remote uygulamasını veya Google Play Store’dan üçüncü taraf bir uzaktan kumanda uygulamasını kullanabilirsiniz.

Google Play Filmler ve TV şovları görünmüyor

Android TV'nin önündeki bir akıllı telefondaki Android TV Uzaktan kumanda uygulamasını gösteren resim

Adamya Sharma / Android Otoritesi

Bazı kullanıcılar, satın alınan Google Play filmlerini veya TV şovlarını Android TV’lerinde görmede sorun yaşadıklarını söylüyor.

Potansiyel çözümler

 • Doğru hesapla oturum açtığınızdan emin olun. git Ayarlar (dişli simgesi) -> Hesaplar ve oturum açın Android TV’nizde oturum açmak için ne kullandığınızı görmek için
 • git Ayarlar (dişli simgesi) -> Hesaplar ve oturum açın ve hesabınızı seçin. sonra seçin Şimdi senkronize et. Etkinleştir Google TV devre dışıysa senkronizasyon seçeneği.

Android TV’de bir satın alma işlemi tamamlanamıyor

Sony Android TV'de Lionsgate Play uygulaması

Google Play Store’dan bir uygulama, film veya TV programı satın alırsanız Android TV’nizde satın alma işlemini tamamlarken bir sorunla karşılaşabilirsiniz.

Potansiyel çözümler

Belirlediğiniz ödeme yöntemi, bir satın alma işlemini tamamlamak için ek doğrulama gerektirebilir. Maalesef bu doğrulama adımlarını bir Android TV’de tamamlayamazsınız. Ödeme yöntemlerini fazladan doğrulama gerektirmeyen bir yöntemle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Daha iyi seçenek, uygulamayı, filmi veya TV şovunu telefonunuz veya bilgisayarınız gibi başka bir cihazda satın almaktır.

Bir uygulama için Android TV Uygulamayı yüklemek istediğiniz cihaz olarak. Filmler ve TV şovları için Android TV’nizde otomatik olarak görünmelidir. Olmazsa, hesap senkronizasyon adımlarını (yukarıya bakın) gerçekleştirin.

Android TV sorunları için üreticiye özel yardım alın

Android TV arayüzüne sahip Mi QLED TV 4K

Dhruv Bhutani / Android Otoritesi

Çeşitli üreticilerin Android TV’ler yapması ve değişen yazılımlarla birlikte, her model ve yazılım sürümünü hesaba katmadan Android TV sorunları hakkında kapsamlı bir nasıl yapılır kılavuzu oluşturmak kolay değildir. Her TV üreticisinin kontrol etmeye değer farklı sorun giderme kılavuzları vardır. Popüler Android TV markaları şunları içerir: SonyTCL (Android TV ve Google TV), ve HiSense.

Android TV ve Google TV: Güncellemem nerede?

Google TV filmleri sekmeli Google Chromecast

David Imel / Android Otoritesi

Google, heyecan verici yeni bir arayüz tanıttı ve akıllı TV işletim sistemini Google TV olarak yeniden adlandırdı. Aşina olabileceğiniz satır kullanıcı arayüzü gitti, yerini içerik sekmeleri ve yeni bölüm etiketleri aldı. Farklı uygulamalardan içerik sergilerken daha birleşik bir görünüm getiriyor. Google TV ayrıca akıllı ev kontrollerini, Google Fotoğraflar’ı ekran koruyucu olarak kullanma özelliğini ve uzun bir bekleyişin ardından bireysel kullanıcı profilleri oluşturma seçeneğini de tanıttı.

Ancak daha eski bir TV’niz varsa, uzun süre bekleyebilirsiniz. Sony ve TCL gibi TV üreticileri bazı eski modellerini güncellemeyi taahhüt ettiler, ancak ikisi de henüz belirli bir zaman çizelgesi belirlemedi. Güncelleme hazır olduğunda bir bildirim alacaksınız. adresine giderek manuel olarak da kontrol edebilirsiniz. Ayarlar–> Cihaz tercihleri–> Hakkında–> Sistem güncelleme–> Ağ güncelleme.


Ayrıca bakınız: Alabileceğiniz en iyi Android TV