Işık halkası açık olan Amazon Echo Dot Alexa hoparlör Stok Fotoğraf 1

Edgar Cervantes / Android Otoritesi

TL; DR

  • Amazon, Alexa’nın ölmüş biri gibi konuşma yeteneğini demode etti.
  • Yapay zeka asistanı, sadece küçük bir ses kaydını dinleyerek ölü bir kişinin sesini taklit edebilir.

Akıllı hoparlörünüzün aniden ölen akrabanız gibi konuşmaya başladığını hayal edin. Seni mutlu eder mi yoksa kulağa gerçekten ürkütücü mü geliyor? Açıkçası öznel, ancak bu yazar için ikincisi.

Her neyse, Amazon son zamanlarda Alexa’nın ölü bir akrabanın sesini taklit etme yeteneği hakkında övündü. Bu özellik, Alexa ekibi için Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Baş Bilim Adamı Rohit Prasad tarafından Las Vegas’taki Amazon re: Mars konferansında sunuldu.

Sahnede Prasad, AI’nın sevdiklerini kaybetmenin acısını ortadan kaldıramasa da, “Anılarını kesinlikle kalıcı hale getirebilir” dedi. Daha sonra bir çocuğun Alexa’ya sorduğu bir video oynatıldı – “Büyükanne bana Oz Büyücüsü’nü okumayı bitirebilir mi?” Alexa “tamam” dedikten sonra çocuk büyükannenin sesiyle konuşmaya devam ediyor.

Prasad, mühendislerin Alexa’nın bir dakikadan daha kısa bir süre boyunca bir kaydını dinledikten sonra herhangi birinin sesiyle konuşmasını sağlamanın bir yolunu sağladığını açıkladı. Önceden, bunun gibi bir şey bir stüdyoda saatlerce kayıt yapılmasını gerektiriyordu.

Prasad, etkinliğin izleyicilerine “Hayallerimiz ve bilim kurgumuz gerçek oluyor” dedi. Gerçekten de, Yapay Zeka, Makine Öğrenimindeki ilerlemeler sayesinde insan benzeri davranışların (duyarlılık değil) yeni seviyelerine ulaşıyor. Ancak böyle bir özellik herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Amazon, Alexa’nın yakın zamanda bu yeteneği kazanması hakkında hiçbir şey söylemedi. Şirket muhtemelen dijital yardımcının yeteneklerini gösteriyordu.

Bunun gibi bir özellik yardımcı olabilirken, örneğin çocuklarınızın sesinizi Alexa’nınki yerine akıllı bir hoparlörden duymasını istediğinizde, bazı insanlar bunun nasıl kötüye kullanılabileceğinden rahatsız olabilir. Ayrıca, Alexa’nın halka açık bir röportaj alıntısını dinlemesini sağlayarak ölü bir ünlünün sesini taklit etmesini sağlamak da gerçekten kolay olacak. Birçok olasılık var.

Ne düşünüyorsun? Yapay zeka asistanlarının insan seslerini, özellikle de ölü insanları taklit etmesine izin verilmeli mi? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.