Bir 5G teknolojisi logosu.

5G ağları, 2019’un başından beri dünyanın dört bir yanındaki en azından bazı pazarlarda aktif durumda. Şimdiye kadar reklam, daha geniş kapsama alanı, geniş taşıyıcılar ve aynı 4G dağıtım konumundan seçilebilecek çok sayıda 5G akıllı telefon ve diğer cihazlarla 4G LTE’den çok daha hızlı duyuruldu.

Bu, kablosuz ağ endüstrisindeki büyük oyuncular için harika bir haber gibi geliyor, peki ya biz tüketiciler? 5G, bize yalnızca daha hızlı içerik oynatma için veri hızının daha hızlı olduğunu vaat etmiyor, aynı zamanda 5G’nin avantajlarına asla dayanmayan yeni ürünler ve kullanımlar da sunuyor.

5G teknolojisi hiç heyecan uyandırdı mı? Kanıtlara bakalım.

5G – 4G veri hızı

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G hız testi

Kredi: David E-posta / Android Referansı

Daha hızlı veri, dünya çapındaki telekomünikasyon şirketleri tarafından reklamı yapılan 5G’nin ana vaadidir. Avantajları arasında hareket halindeyken yüksek kaliteli video akışı, düşük gecikme süresi ve kalabalık alanlarda daha iyi bant genişliği bulunur. Ancak tüketiciler, yüksek hızlı 5G verilerinin faydalarını gerçekten hissediyor mu?

OpenSignals Ocak 2021 İndirme Hızı Deneyimi ABD için AT & T’de 33,2 Mbps, T-Mobile için 28,8 Mbps ve Verizon için 28,9 Mbps tipik indirme hızına sahiptir. Bu sonuçlar, OpenSignal kullanıcılarının taşıyıcı ağı genelinde deneyimledikleri ortalama yükleme hızını ölçer, bu nedenle kullanıcılar oturum açıp kapsama alanı dışında olduğunda bunlar 4G ve 5G’yi içerir.

Benzer görün Ocak 2019 RaporuBu taşıyıcılar sırasıyla 17,8 Mbps, 21,1 Mbps ve 20,9 Mbps hızlara ulaştı. Bu telekomünikasyon şirketleri o sırada kendi ticari 5G ağlarını başlatmadıkları için bu sadece bir 4G ölçümüdür. Son iki yılda ABD taşıyıcıları, en azından OpenSignal’e göre tipik veri hızlarını 7,7 Mbps’den 15,4 Mbps’ye çıkardılar. GIGABYTE yetenekleriyle ilgili tüm konuşmalarla telekom şirketlerinin vaat ettiği kadar hızlı bir devrim neredeyse yok. Güney Kore gibi önde gelen ülkelerin önerileri göz önüne alındığında bu özellikle hayal kırıklığı yaratıyor 4G LTE ağlarında 40 Mbps + veri hızı 2019’a kadar.

Geçtiğimiz iki yılda ABD nakliye şirketlerinin normal hızları 7,7 Mbps’den 15,4 Mbps’ye çıktı. Neredeyse 5G devrimi.

OpenSignal ayrıca bir makale yayınladı 5G ABD telekomünikasyon şirketlerine bir bakın Ocak 2021 için. Rapor, bir müşteriyi 5G’ye bağlarken üç büyük veri hızının 53,8, 58,1 ve 47,4 Mbps olduğunu belirtiyor. Hızlı, ancak 5G potansiyelini göstermek için kullanılan 100Mbps hızından hala oldukça utangaç. Asıl sorun, 5G’nin çoğu zaman mevcut olmamasıdır. OpenSignal 5G bağlantı süresi, AT&T için yalnızca% 18,8, T-Mobile müşterileri için% 30,1 ve Verizon için yaklaşık% 9,5’tir.

Bu, 2021 kablosuz ağların küresel durumuna bakıldığında benzer bir resim. Mart 2021’deki OpenSignal raporu Küresel ağın en hızlı ve ortalama hızı arasındaki hızlı farkı bulur. SK Telecom Güney Kore 74,9 Mbps ile dünya ortalamasının 3,2 katı olan 23,6 Mbps ile birinci sırada yer alıyor. İlk 10, tamamen Güney Kore, Kanada, Hollanda ve Singapur’dan telekomünikasyon şirketlerinden oluşuyor ve bu da 5G deneyimlerinin ülkeden ülkeye büyük ölçüde değiştiğini gösteriyor.

5G teknolojisinin ağlara girmesinin üzerinden iki yıl geçmesine rağmen, çoğu ülke teknik olarak hala dağıtımın ilk aşamalarındadır. Şu anda, yoğun nüfuslu şehirlere ve hatta bazen belirli alanlara veya bloklara erişim sınırlıdır. Bu nedenle gerçek zamanlı 5G bağlantısı düşük ve normal hız da bu yüzden. Ne yazık ki, bağımsız 5G’ye geçmek için 5G’nin yıllardır baskın ağ teknolojisi haline gelmesinden hala uzak değiliz.

mmWave ve 6GHz altı

Deneyimsiz olanlar için 5G teknolojileri biraz kafa karıştırıcı olabilir. Spesifikasyon üç temel frekans grubuna ayrılmıştır: çok yüksek ve hızlı mmWave spektrumu, hız genişletme için 6 GHz altındaki spektrum ve mevcut 4G frekanslarına benzer kapasite ve uzun süreli kullanım için düşük bant frekansları. 5G’nin büyük vizyonu, aynı anda çalışan üç spektrum grubunu da dahil etmek, güçlü yönlerini birleştirmek ve zayıf yönlerini yumuşatmaktır. Dünya çapındaki spektrum müzayedeleri biraz değişiklik gösterdi, ancak şimdiye kadar ağırlıklı olarak düşük bant genişliği ve 6 GHz frekanslarına odaklandı. MmWave lisansı, özellikle Avrupa’da genellikle yavaştır. Benzer şekilde, dünyadaki 5G ağlarının çoğu 6 GHz’in altında ve düşük bant genişliğine dayanmaktadır ve mmWave, spektrum önlemleri ve başlatma planlarına ek olarak daha fazla alanlara dağılmıştır.

5G mmDalga: Kesinlikle bilmeniz gereken gerçekler ve hikayeler

MmWave teknolojisi, çok daha hızlı en yüksek hız özelliklerine rağmen yalnızca az sayıda alanda mevcuttur. Kapsam, mmWave ile ilgili en büyük sorundur. Nisan 2021’deki OpenSignal raporu mmWave Amerikalı tüketicilerin zamanlarının% 1’inden azını 5G mmWave ağında geçirdiklerini buldular. Bu teknolojinin kablosuz erişim için kanıtlanmış olmasına rağmen, 6GHz altı, 5G mobil tüketicilerin büyük çoğunluğu tarafından kullanılan bir teknolojidir.

Ek olarak, akıllı telefonlar 6 GHz’in biraz altında ve mmWave’i destekleyen kamplara da ayrılabilir. mmWave şu anda piyasadaki en pahalı amiral gemisi katmanı veya pahalı orta sınıf cihaz türleri için ayrılmıştır. Bu, tüketicilerin yalnızca daha küçük bir kesitinin şu anda mevcut olan en hızlı 5G teknolojisini kullanabileceği anlamına gelir. Telefonun kapsama alanı ve çeşitli özellikleri, bazı 5G ağlarının (hala) çoğu pazarlama reklamında neden çalışmadığını kısmen açıklıyor.

Ay, AR, VR ve diğer 5G fotoğrafları

Vuze XR Dual VR kamerasına göz atın

5G hızları şimdiye kadar aldatmacaya ayak uyduramadıysa, maalesef ayın çeşitli fikirlerinde yeni nesil ağlar için gerekli olan endüstri revizyonunu tekrar tekrar haklı çıkaran birkaç yaşam belirtisi var.

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, CES 2019’da konuştu, Belirtilen“5G, bulut hizmetlerine neredeyse anında erişim, çok oyunculu sanal gerçeklik oyunları, artırılmış gerçeklik alışverişi ve gerçek zamanlı video işbirliği dahil olmak üzere yeni nesil sürükleyici deneyimlerin yolunu açıyor.” Yapılışı ve kullanımları akla gelecektir.

Cırcır böceklerine nişan alın. Tüketiciler hala bu deneyimlere yakın bir şeyin piyasaya çıkmasını bekliyor. Şimdiye kadar 5G, 4G veya fiber bant genişliğinin yapamayacağı hiçbir şeyi yapamaz.

Yeni nesil ağlar için endüstrinin elden geçirilmesini haklı çıkarmak için kullanılan ay ışığı fikirleri şimdiye kadar eksikti.

Nesnelerin İnterneti (IoT), akıllı şehirler, otonom araç ağları ve uzaktan ameliyat gibi görkemli iksirler şimdiye kadar tamamen fikirler alanında kaldı. Ayrı başarı hikayelerine sahip olan artırılmış gerçeklik ve hibrit endüstriler bile hala 5G kullanım rekorunu bekliyor. Belki de 5G pazarı, diğer birçok kanıtlanmamış pazarla birlikte pek akıllıca değildi. Google Stadia gibi bulut oyun girişimleri gibi daha yüksek veri hızlarından ve daha az gecikmeden faydalanması gereken girişimler bile geleneksel pazarlarda başarısız oldu.

Elbette sorun, 5G ağlarının bu fikirleri uygulayacak kadar yaygın olmaması olabilir. Önümüzdeki yıllarda büyük olasılıkla sanayi sektöründen başlayarak 5G’nin özel kullanımını göreceğiz. Ancak Qualcomm, Huawei, T-Mobile ve diğerleri tarafından açıklanan temel yenilik şu ana kadar elde edilmedi.

5G telefonlar en azından her yerde

5G’nin ilk günlerinde en az bir tahmin gerçekleşti: 2021’de yalnızca 4G özellikli bir telefon satın almak giderek zorlaşacak. En azından bu Batı pazarları için geçerli. 4G telefonlar, 5G’nin henüz mevcut olmadığı düşük maliyetli Asya pazarlarında hala biraz popüler.

Başka yerlerde, çok az kişi 5G akıllı telefonların sadece iki yıl içinde ne kadar uygun fiyatlı olacağını tahmin edebilirdi. Kuşkusuz, isteğe bağlı yabancı modemlere sahip ilk amiral gemileri çok pahalıydı ve endüstri fiyatlarını sürekli olarak 1.000 dolardan kuzeye itiyordu.

ABD’deki en iyi 5G uygulamaları: Size en uygun nakliye şirketi hangisi?

Bununla birlikte, entegre 5G yonga setleri 2020’de orta sınıf akıllı telefonlara girecek ve 2021’de çok düşük maliyetli telefonlara erişim sağlayacak. Uygun fiyatlı 5G amiral gemisi telefonlar Samsung Galaxy S21 için 799 $ ve Google Pixel 5 için 699 $ ‘a mal oluyor. Piyasada, Samsung Galaxy A32 5G ve OnePlus Nord N10, 5G hızlarını 300 dolardan daha düşük bir fiyata destekliyor.

5G henüz emekleme döneminde olsa bile son birkaç yılda telefonu satın alan milyonlarca müşteri gelecekten korunmuyor. 5G yetenekleri hızla daha uygun maliyetli parantezlere doğru ilerlediğinden, milyonlarca müşteri kendi yerel alanlarında 5G anahtarı açıldığında daha hazırlıklı olacaktır.

5G teknoloji durumu: Daha fazlası yapılması gerekiyor

OnePlus 9 Pro ile Apple iPhone 12 Pro Max'in kamerası

Kredi: Robert Triggs / Android Referansı

Tabii ki, tamamen yeni ağ teknolojisinin büyük planında iki yıl uzun değil. Amerika Birleşik Devletleri gibi görünüşte tamamen yerleşik pazarlarda bile 5G’yi piyasaya sürmenin ilk aşamalarındayız. 5G bağlantısının daha küçük şehirlerde ve kırsal alanlarda kullanılabilir olması en az iki yıl daha sürecektir. Dünyanın dört bir yanında, bazı ülkeler hala 5G spektrumunu bölüyor ve açık artırmaya çıkarıyor. Yeni uygulamaların ortaya çıkması için gereken dağıtım düzeyine ulaşmak biraz zaman alabilir.

5G kağıt üzerinde hızlıdır, ancak tüketiciler her zaman gerçek dünyadaki faydaları görmezler.

5G ile bekleme yönetimi, nakliye şirketleri ve teknoloji şirketleri için zayıftı. Veriler, gerçek dünya verilerinin hızı ve kullanılabilirliğinin, özellikle mmWave teknolojisinin verdiği sözler olmak üzere büyük vaatleri yerine getirmekte başarısız olduğunu gösteriyor. Kanıtlanmamış fikirlerle ve yeni ticari tekliflerle uyuşturucu bağımlılığı yaratmak, gerçekleşmezse kaçınılmaz olarak tüketicileri ve sektörü hayal kırıklığına uğratacaktır.

lütfen bekleyin.. Anketleri indirin

Bununla birlikte, önümüzdeki yıllarda 5G olasılığı konusunda hala iyimser olabiliriz. 5G Bağımsız, daha geniş bir kullanılabilirlik elde edildikten sonra mümkün olacaktır. Bağımsız 5G, günümüzün standart olmayan ağlarıyla karşılaştırıldığında, akıllı şehirler, devasa IoT, otomobiller ve daha fazlası için ağ kesme, düşük gecikme süresi, esnek paylaşım modelleri ve dinamik hizmetler sunabilir.

Şimdi, iki yıl önce 5G ağlarını başlatmanın getirdiği yüksek beklentiler en az birkaç yıl uzakta.