Xiaomi 200w kablolu hiper şarj teknolojisi

TL; doktor

  • Xiaomi, 200 watt’lık şarj çözümünün pil kapasitesini dikkate değer bir oranda tükettiğini açıkladı.
  • Yaklaşık iki yıllık şarj ve deşarj döngüsü, pilin kapasitesinin %80’inden fazlasına zarar vermesine neden olur.

Xiaomi geçen ay 200 watt’lık bir kablosuz şarj cihazı duyurdu; bu, şu anda birkaç telefonda bulunan çok hızlı 120 watt’lık çözümlerden bile büyük bir adım. Üretici, bu çözümün 4000 mAh pili sadece sekiz dakikada şarj edebildiğini söylüyor ancak bunun uzun vadede yapılacağı ortaya çıktı.

Xiaomi Soru-Cevap’ı gönderdi Weibo hesabı Bugün, sorulardan biri, 200 watt’lık bir şarjın zaman içinde pil ömrüne etkisi ile ilgiliydi. 200 watt’ta 800 şarj ve deşarj döngüsü, orijinal kapasitesinin “%80’inin üzerinde” pil arızasına neden olacak gibi görünüyor.

800 döngü iki yıldan biraz fazladır, yani 4000 mAh pili olan bir telefonun bu şekilde iki yıl şarj edildikten sonra 3200 mAh pili (veya biraz daha fazlası) olacağı anlamına gelir. Bu arada 5000 mAh bataryaya sahip bir cihaz, iki yıllık 200 watt şarjın ardından orijinal olarak 4000 mAh bataryaya sahip olacak.

Bu, geçen yıl açıklanan 125 watt Oppo şarj çözümüyle neredeyse karşılaştırılabilir. Oppo, o sırada 125 watt’lık bir şarjla 800 merminin pil kapasitesini yüzde 80’e çıkaracağını söyledi. şirket Daha önce bahsedildi Hızlı 65 watt çözümü, pil kapasitesini yalnızca %91’e düşürdü.

Devamını oku: Pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için şarj etme alışkanlıkları

Değeri ne olursa olsun, Xiaomi, Çin’in pil bozulmasına ilişkin düzenleyici standardının, 400 döngüden sonra kapasitenin %60’ının kalması gerektiği olduğunu iddia etti. Ancak öyle görünüyor ki akıllı telefonların pil ömrü oldukça kısa ve insanlar cihazlarına her zamankinden daha fazla sahip çıkıyor. Ve bu standart, 4000 mAh pili olan bir telefonun neredeyse bir yıllık şarjdan sonra 2400 mAh kapasiteye indirileceği anlamına geliyor. Modern 5G telefonlar, yüksek yenileme ekranları ve diğer güç tüketen özellikler sunduğundan, bu yarım gün için pek yeterli değil.

Bununla birlikte, akıllı telefon şirketlerinin, pil bozulmasını iyileştirmenin bir yolunu bulana kadar 120 watt’ı 200 watt’a şarj etmekten başka çözümlerin önleneceğini umuyoruz. O zamana kadar 40W, 55W ve 65W çözümleri günümüzde genellikle pil sağlığından çok fazla ödün vermeden yüksek hızlar sunuyor.