کمیته دفاعی مجلس عوام روز دوشنبه موافقت کرد که نماینده دادگستری نظامی سابق کانادا را برای ادامه تحقیقات در مورد آنچه که دولت لیبرال انجام داده و در مورد ادعاهای رفتار نامناسب رئیس پیشین ستاد دفاعی کشور قبل از علنی شدن آنها اطلاع ندارد ، احضار کند.

این کمیته گام غیرمعمول را پس از آنکه گاری والبورن ، دادستان پیشین دادگستری ، دعوت زودتر ، دوستانه تر و کمتر رسمی را برای شهادت دادن به توصیه وکیل خود رد کرد ، برداشت.

طرح صدور احضاريه توسط محافظه کاران مخالف مطرح شد ، آنها شواهد نگهبان سابق را در کار آنها در مورد ادعاي اتهامات عليه ژنرال جاناتان ونس حياتي مي دانند.

جیمز بزان ، منتقد دفاع محافظه کار گفت: “ما باید از او بشنویم.” “تعدادی سوال در مورد آنچه او می داند وجود دارد.”

بزان گفت كه كمیته باید “از ابتدا” گزارش هایی را در مورد اخطار والبورن به وزیر دفاع هارجیت ساجان در مورد رفتار نامناسب ژنرال ونس در یك نشست خصوصی بین این دو در اول مارس 2018 بگیرد.

هفته گذشته سججان با حضور در کمیته ، آنچه در آن جلسه اتفاق افتاده بود را آشکار نمی کند – با استناد به روپوش محرمانه ای که در اطراف همه ارتباطات با وزیر دفاع است.

بزان ساژجان را به لجن زدن متهم کرد.

گری والبورن ، نماینده دادستان نظامی سابق کانادا. (اشلی بورک / سی بی سی)

منتقد دفاع NDP ، رندال گاریسون ، فراتر از این صحبت کرد و گفت که کمیته به دلیل عدم پاسخ وزیر ، مجبور است با والبورن تماس بگیرد.

گاریسون گفت: “انجام این مرحله برای ما ضروری است.” “این می توانست با پیش بینی بیشتر وزیر جلوگیری شود.”

وی پیشنهاد کرد که ساجان ممکن است بخواهد برای اصلاح شهادت خود به کمیته نامه بنویسد.

گاریسون گفت: “هیچ کس از او نمی خواست که در مورد ادعاهای خاص صحبت کند ، اما ما از او سال می کنیم که آیا او از ادعاها آگاهی داشته است”.

به دنبال گزارش اخبار جهانی تقریباً سه هفته پیش مبنی بر اینکه ونس رابطه نامناسبی با یک زن تابع دارد ، سرویس تحقیقات ملی ارتش تحقیق در مورد اینکه آیا فرمانده ارشد سابق ارتش مقررات آیین نامه خدمات را نقض کرده است یا خیر و قانون را نقض کرده است ، آغاز کرد.

جاناتان ونس ، رئیس ستاد دفاع و هارجیت ساجان ، وزیر دفاع ملی ، در یک کنفرانس خبری در اوتاوا در تاریخ 30 مارس 2020 ، به یک سوال گوش می دهند (آدریان وایلد / مطبوعات کانادایی)

ساژجان در شهادت خود با استناد به لزوم محافظت از صحت تحقیقات و انصاف درمورد شاهدانی که با پلیس نظامی صحبت کرده اند ، بارها س theالات کمیته را منحرف کرد.

اما سرلشكر كلی برنان ، زن در مركز این ادعاها ، در یك مصاحبه روز یكشنبه با اخبار جهانی – كاملاً صحبت كرد – روشن كردن اتهامات مربوط به یك رابطه دیرینه با ونس ، تعامل او با پلیس نظامی و بمب جدید. ادعا می کند که رئیس دفاعی سابق می خواست او به بازرسان دروغ بگوید.

قبل از انجام مصاحبه ، برنان نیاز به اجازه از مافوق خود داشت – چیزی که دفتر وزیر از آن مطلع می شد.

“یک شبح نگرانی”

سی بی سی نیوز در 4 فوریه سال 2021 گزارش داد که والبورن پس از ابراز نگرانی در مورد اتهامات رفتار ناشایست توسط ونس ، با ساژان درگیر شد – اختلاف نظر که در نهایت منجر به استعفا وی به عنوان نماینده دادگستری شد.

در آن زمان ، یک منبع ارشد دولتی اذعان کرد که “یک شبح نگرانی مربوط به رئیس سابق ستاد دفاع” در جلسه مارس 2018 مطرح شد ، اما وزیر اصرار داشت که این موضوع به “مقامات مناسب” برای تحقیق هدایت شود – که شامل دفتر شورای خصوصی (PCO) است ، که بر انتصاباتی مانند رئیس ستاد دفاع نظارت دارد.

در آن زمان ، PCO ، كه دفتر نخست وزیری را پشتیبانی می كند ، گفت كه تقریباً سه سال پیش كه صحبت از ادعاهای غیررسمی شد ، “هیچ اطلاعاتی به PCO ارائه نشده بود كه بتواند اقدامات بیشتری را انجام دهد.”

کارشناس می گوید: ساجان می توانست یک کاوشگر را سفارش دهد

کمیته دفاع روز دوشنبه از سرهنگ بازنشسته و کارشناس حقوق نظامی میشل دراپو مطلع شد ، وی گفت که ساژجان طبق قانون دفاع ملی این گزینه را دارد که با یک هیئت تحقیق تماس بگیرد یا یک قاضی نظامی را برای تحقیق در مورد ادعاها یا حتی نگرانی های رئیس ستاد دفاع منصوب کند .

Drapeau گفت که این ممکن است کمک کند تا هر گونه تحقیق PCO ممکن است آماده انجام شود.

چندین منبع به سی بی سی نیوز گفته اند که شورای خصوصی در مورد نگرانی در مورد ونس با امتناع والبورن از تحویل مدارک و نام شاکی که به دفتر وی مراجعه کرده بود ، دچار مشکل شد.

Drapeau گفت که استقلال دفتر ombudsman و حریم خصوصی که به شاکیان اعطا می کند همکاری با PCO را خارج از بحث می کند.

این کمیته همچنین امروز از ماری داهامپس ، قاضی بازنشسته دیوان عالی کشور ، مطلع شد ، که تحقیقات پیشگامانه او در سال 2014 باعث سرکوب سو رفتار جنسی توسط ارتش شد.

وی به نمایندگان مجلس گفت كه عملیات افتخار – مبارزات رسمی برای پاك كردن نیروهای مسلح از آزار و اذیت – با وجود اعتباری كه به دلیل اتهامات ونس گرفته است ، هنوز قابل پیگیری است.

دشان گفت که ، در صورت وجود این رسوایی ، اعتقاد وی را تقویت کرده است که باید یک ارگان مستقل در خارج از ارتش برای رسیدگی به گزارشات سو sexual رفتار جنسی وجود داشته باشد.